Абонирай се
Gamezone България
  • Начало
  • IT Новини
  • Игри
  • Хардуер
  • Контакт
  • Абонамент
No Result
View All Result
  • Начало
  • IT Новини
  • Игри
  • Хардуер
  • Контакт
  • Абонамент
No Result
View All Result
Gamezone България

Нека пресметнем дали си струва изграждането на Дайсънова сфера

Gamezone by Gamezone
March 30, 2023
in IT Новини
0
Home IT Новини
Share on FacebookShare on Twitter

Оригиналът е на Paul Sutter

През 1960 г. физикът Фрийман Дайсън предполага, че една напреднала извънземна цивилизация един ден ще престане да се занимава с такива детски неща като вятърни турбини и ядрени реактори и най-накрая ще се заеме със сериозни неща. Например, те биха могли напълно да изградят около своята родна звезда специална конструкция във формата на масивна сфера, за да уловят възможно най-много звездна енергия. След това те ще използват това огромно количество енергия, за да добиват биткойни, да създават забавни видеоклипове в социалните мрежи, да изследват най-дълбоките тайни на Вселената и да се наслаждават на благата на своята богата на енергия цивилизация.

Но какво би станало, ако тази извънземна цивилизация сме ние? Какво ще стане, ако решим да изградим сфера на Дайсън около нашето слънце? Ще можем ли да го направим? Колко енергия би ни коствало да преустроим нашата Слънчева система и колко време би ни отнело да възвърнем инвестицията си? Преди да започнем да мислим дали човечеството е способно на този невероятен подвиг, дори и теоретично, трябва да решим дали изобщо си заслужава да полагаме такива усилия. Можем ли наистина да постигнем нетно увеличение на енергията, като построим сфера на Дайсън?

Рентабилността на Дайсъновите сфери

Трябва веднага да отбележа, че аз съм теоретичен космолог, а не инженер. Нямам никаква представа как се строи мост, камо ли структура, която ще промени облика на нашата Слънчева система. Но съм готов да се обзаложа, че никой изобщо не знае как да се занимава с подобни мегаинженерни задачи. Не можем да кажем със сигурност какъв напредък в какъв вид технология ще е необходим, за да се създаде структура, която поне частично да покрие Слънцето. Да се спекулира по този въпрос би било научна фантастика – забавна, но не много съдържателна.

Това, което знам обаче, е физиката и може да направим някои предположения, които да ни позволят да разсъждаваме за физиката на сферата на Дайсън. Можем да проведем мисловен експеримент за създаване на такава сфера, за да изучим фундаменталните принципи на работа с енергията, орбитите и движението на небесните тела. И това е важно: независимо от това какви технологии, които ни позволяват да разкъсваме планети (дори и да са толкова напреднали, че да не могат да бъдат различени от магията), разработят нашите потомци, те все пак ще трябва да се сблъскат със суровата реалност на физиката. Те няма да могат да получат нищо даром. Ако искат да променят формата на планетата, за това ще им е необходима енергия. Ако искат да преместят слънчев панел с размерите на планина на друга орбита, това също ще изисква енергия.

Поради тези и много други причини изграждането на сферата на Дайсън изисква разход на енергия. Затова ще разгледаме за колко време ще се възвърне вложената енергия и каква би била оптималната конструкция, за да се сведе до минимум първоначалната инвестиция.

 

За да получим конкретни числа, ще трябва да направим много предположения. Хората обичат да се шегуват с физиците, че опростяват сложните проблеми, като понякога ги правят неузнаваеми

Но в този опростяващ подход има нещо мощно, на което физиците се обучават на него от първия си ден. От една страна, той ни дава възможност да отговаряме на въпроси, когато от самото начало не се интересуваме от точните числа. В този случай искаме само да получим обща представа за осъществимостта: дали изграждането на сфера на Дайсън би изисквало (относително) малко, средно или изключително голямо количество енергия. На второ място, опростяването на проблема помага да се скрият грешките (или в изчисленията, или в основните ни предположения). Ако всичко, което искаме да получим, е обща насока, грешка от два пъти (или дори 10 или 100 пъти) няма да промени общите предположения, които ни дават нашите изчисления.

И накрая, ние буквално не знаем как да конструираме сфера на Дайсън от началото до края, така че опитите още от самото начало да отчетем всичко ще доведат до затъване в дребни детайли. Всяко от предположенията за всеки малък детайл ще увеличи неопределеността на всяка една оценка.

Оперативните допускания

Целта на този проект е превръщането на цели планети в съоръжения за събиране на слънчева енергия. Не знаем и не ни интересува какъв метод ще използват нашите потомци за улавяне и съхраняване на енергията, затова ще приема, че нашата система за събиране на енергия (като сегмента на сферата на Дайсън) ще бъде направена от материал на минерална основа, така че ще има същата средна плътност като Земята. Ще се придържам към това предположение, когато стигнем до разглобяването на другите планети в нашите разсъждения (като се фокусираме при необходимост върху тяхната скалиста част).

 

Ще предположа също, че всички елементи, от които се нуждаем, за да създадем сферата на Дайсън ще бъдат налични в необходимите количества. Мисля, че това е доста справедливо предположение – в края на краищата, говорим за превземането и преработката на цели светове и превръщането им в нещо друго, така че ще имаме достатъчно материал за работа.

Що се отнася до дебелината и ефективността на панела, ще подбираме тези стойности, докато проучваме възможностите си.

Раздробяване Земята

Дори ако покрием цялата повърхност на Земята със слънчеви панели, пак ще уловим по-малко от една десетмилиардна част от енергията, която произвежда Слънцето. По-голямата част от нея просто се излъчва безполезно в празното пространство. Ако искаме да постигнем статут на Велика галактическа цивилизация, ще трябва да предотвратим излъчването на тази енергия в космоса, така че ще трябва да извършим известно преструктуриране на системата. Не искаме само повърхността на Земята да улавя слънчевата енергия – искаме да разпрострем Земята в пространството, за да улавяме още повече енергия.

 

Затова ще разглобим Земята и ще я превърнем в гигантски тънки панели, които ще обикалят около Слънцето, като всеки от тях ще улавя светлината и ще я превръща в енергия. За да добием обща представа за степента на сложност на тази задача, можем да се позовем на величина, известна като енергия на свързване. Всички частици, от които е съставена Земята, са слепени помежду си от силата на взаимното им гравитационно привличане. Ако искате да разглобите Земята, можете да си представите, че вземате по едно парче от планетата и го изпращате в космоса с необходимата скорост.

Този процес става все по-лесен; с всяка следваща изчезнала частица гравитацията на Земята намалява, което намалява необходимата скорост на излитане на всяка следваща частица. Накрая ще премахнете и последната частица от планетата и официално ще освободите нашия свят. Всъщност хората вече са започнали този процес; успешно сме издигнали около 10 000-20 000 тона материал в орбита и (и голяма част от него дори остава там). Остава ни да изхвърлим в космоса още 5 971 999 999 999 999 999 999 990 000 тона и сме готови.

Въпреки че нашите потомци може да измислят някакъв особено хитър начин да сведат до минимум усилията, необходими за превръщането на нашата планета в поредица от плоски панели, енергията на свързване ни дава добра представа за количеството енергия, необходимо за това. За Земята енергията на свързване е около 2,5х1032 Джаула. За да добиете представа за това количество, нека кажа, че цялото човечество ежегодно консумира около 5×1020 джаула – трилион пъти по-малко.

 

Когато приключим с разглобяването на нашата планета, ще дойде време да я преустроим в сфера, доколкото е възможно, и да я използваме, за да събираме повече слънчева енергия, отколкото можем в наши дни. Готови сме да отговорим на ключовия въпрос: Колко време ще ни е необходимо, за да възстановим енергията, която сме изразходвали за демонтирането на Земята?

Ако приемем, че нашата обвивка е с дебелина 1 километър, това означава, че нейната площ се равнява на почти 2000 Земи. Тя дори не би могла да покрие нашето Слънце – намирайки се в нашата орбита, тя би могла да улови само около 0,0004 % от цялата слънчева енергия. Въпреки всичко това е огромно число в сравнение с това, което можем да получим от една напълно свързана планета. Нашето Слънце излъчва около 3,8×1026 Джаула енергия всяка секунда. Ако приемем, че нашият процес на преобразуване на енергията е с нищожните 10% ефективност, улавянето дори на тази малка част би ни позволило да възстановим необходимите ни енергийни разходи за около 60 000 години. Като се имат предвид мащабите на мегаинженерството, с които работим, това не е чак толкова лошо.

Но ако успеем да намалим дебелината на панела до един метър и да увеличим ефективността на преобразуването до 90%, ще можем да възвърнем инвестициите си в енергия само за няколко години. След това само ще пресмятаме чистата печалба. Връзката между енергията и парите би трябвало да е ясна за всеки.

 

Ами другите планети? Ако сме твърде привързани към Земята, за да я разрушим, това не е проблем – щом можем да го направим тук, можем да го направим навсякъде. Предимството на използването на Меркурий, например, е, че той вече е близо до Слънцето, така че разглобяването му ще ни даде възможност да уловим по-голямата част от слънчевото излъчване. Но също така това е по-малък свят с по-малко материал за работа. С панели с дебелина километър, изработени от Меркурий, ще можем да уловим 0,0001 % от слънчевата радиация. При ефективност от 10% ще възстановим разходите си за разграждането на Меркурий за около хиляда години. Но с панели с дебелина един метър и 90% ефективност ще достигнем площ от над 100 000 земни площи и ще възвърнем инвестициите си за по-малко от година.

От друга страна, Юпитер е най-масивната планета в Слънчевата система и като такава би могла да бъде отличен материал за изграждане на сферата на Дайсън. Но тя се състои предимно от газ; на нея могат да се открият само около пет земни кълба скален материал ( и то само теоретично – не сме сигурни в това), погребани под хиляди километри безполезен газ. Ще трябва да я разглобим цялата, а при това няма да можем да използваме дори голяма част от масата на планетата. А когато приключим с този проект, ще имаме сфера с площ от около 10 000 Земи. Но на такава далечна орбита няма да уловим повече излъчване, отколкото в случая с Меркурий. Като се имат предвид огромните разходи за разглобяването на този газов гигант, ще ни трябват стотици милиони години, за да си възвърнем инвестицията. А и това няма да бъде сфера, а пръстенов свят, като в едноименната книга на талантливия Лари Нивън.

 

Преминаването към по-тънки панели и по-висока ефективност донякъде подобрява нещата, което ни позволява да възвърнем инвестициите си само за няколкостотин хиляди години. Но ние не сме особено търпеливи същества, така че да продадем такъв проект на инвеститорите ще бъде твърде трудно.

Така стоят нещата. В зависимост от степента на нашата решителност и инженерна изобретателност бихме могли да следваме препоръките на Дайсън и да преструктурираме Слънчевата си система, да започнем да улавяме значително количество слънчева енергия и да я използваме за всякакви цели. Но, както казах, не знам как да приложа това на практика и ще го оставя като домашна работа за моите приятели инженери. Аз само пресметнах какви ще са разходите във вид на енергия и за колко време ще се възвърне тази енергия при използването на най-различни проекти.

Станете част от общността на Kaldata.com във Viber

Коментирайте статията в нашите Форуми. За да научите първи най-важното, харесайте страницата ни във Facebook, и ни последвайте в Telegram и Viber или изтеглете приложението на Kaldata.com за Android, iOS и Huawei!

Share408Tweet255Pin92Scan
Previous Post

Windows 12 ще бъде различен: С по-бързи актуализации, интеграция на изкуствен интелект и още

Next Post

EA ще съкрати 6 % от работната си сила

Related Posts

Според Бил Гейтс, изкуственият интелект може да убие сегашните виртуални асистенти

Според Бил Гейтс, изкуственият интелект може да убие сегашните виртуални асистенти

May 27, 2023
Impulse и Relativity Space стартират първата търговска мисия до Марс през 2026 г.

Impulse и Relativity Space стартират първата търговска мисия до Марс през 2026 г.

May 27, 2023
JPMorgan Chase регистрира марката IndexGPT

JPMorgan Chase регистрира марката IndexGPT

May 27, 2023
Уникален плат може да помогне на роботите да усещат човешкото докосване

Уникален плат може да помогне на роботите да усещат човешкото докосване

May 27, 2023
Разработен е поглъщаем дозиметър за мониторинг на лъчевата терапия

Разработен е поглъщаем дозиметър за мониторинг на лъчевата терапия

May 27, 2023
Google въвежда съвсем нови възможности за страничния панел в Chrome

Google въвежда съвсем нови възможности за страничния панел в Chrome

May 27, 2023
Next Post
EA ще съкрати 6 % от работната си сила

EA ще съкрати 6 % от работната си сила

Уикипедия вече има собствен звуков логотип

Уикипедия вече има собствен звуков логотип

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • Trending
  • Comments
  • Latest
Камъкът на Битието: когато Земята и Луната са били едно цяло

Камъкът на Битието: когато Земята и Луната са били едно цяло

July 5, 2019
Predator Thronos Air – новият геймърски „трон“ на Acer

Predator Thronos Air – новият геймърски „трон“ на Acer

September 4, 2019
Обявиха Game of Thrones: Beyond the Wall – стратегическо RPG за Android и iOS

Обявиха Game of Thrones: Beyond the Wall – стратегическо RPG за Android и iOS

June 27, 2019
Wolf Among Us 2: Всички епизоди се разработват едновременно

Wolf Among Us 2: Всички епизоди се разработват едновременно

December 15, 2020
Huawei MatePad 5G: подобрена версия на таблета MatePad 10.4 с Kirin 820 и поддръжка на 5G

Huawei MatePad 5G: подобрена версия на таблета MatePad 10.4 с Kirin 820 и поддръжка на 5G

September 18, 2020
Според Бил Гейтс, изкуственият интелект може да убие сегашните виртуални асистенти

Според Бил Гейтс, изкуственият интелект може да убие сегашните виртуални асистенти

May 27, 2023
Impulse и Relativity Space стартират първата търговска мисия до Марс през 2026 г.

Impulse и Relativity Space стартират първата търговска мисия до Марс през 2026 г.

May 27, 2023
JPMorgan Chase регистрира марката IndexGPT

JPMorgan Chase регистрира марката IndexGPT

May 27, 2023
Nintendo спря да плаща за гаранционните ремонти на конзолите си в Русия

Nintendo спря да плаща за гаранционните ремонти на конзолите си в Русия

May 27, 2023
Уникален плат може да помогне на роботите да усещат човешкото докосване

Уникален плат може да помогне на роботите да усещат човешкото докосване

May 27, 2023

Популярни статии

    За Нас

    Добре дошли в Gamezone България! Тук ще намерите информация за новите компютърни игри. Ще ви запознаем с техните разработчици, с мнения на геймъри, както и с пикантни истории около създаването им.

    Популярни тагове

    Adata review Sponsored ssd XPG

    Скорошни новини

    Според Бил Гейтс, изкуственият интелект може да убие сегашните виртуални асистенти

    Според Бил Гейтс, изкуственият интелект може да убие сегашните виртуални асистенти

    May 27, 2023
    Impulse и Relativity Space стартират първата търговска мисия до Марс през 2026 г.

    Impulse и Relativity Space стартират първата търговска мисия до Марс през 2026 г.

    May 27, 2023
    • Контакт (Contact)

    © 2018 Gamezone - Гейминг новини и ревюта от Gamezone България.

    No Result
    View All Result
    • Начало
    • IT Новини
    • Игри
    • Хардуер
    • Контакт
    • Абонамент

    © 2018 Gamezone - Гейминг новини и ревюта от Gamezone България.

    Login to your account below

    Forgotten Password?

    Fill the forms bellow to register

    All fields are required. Log In

    Retrieve your password

    Please enter your username or email address to reset your password.

    Log In