Милиони планети, за разлика от Земята, са винаги обърнати с едната си страна към своята звезда. Светлинната линия, разделяща осветената половина от неосветената, се нарича терминатор. Според ново проучване именно там трябва да търсим извънземния живот. Откритието на американските астрономи значително увеличава броя на потенциално обитаемите планети.
Подобно на нашата Луна, при много екзопланети приливните сили са такива, че едната страна на небесното тяло е винаги обърната към звездата, докато другата страна е винаги потопена в тъмнина. Нито една от двете страни не е подходяща за живот, тъй като дневната страна вероятно е твърде гореща, а нощната е толкова студена, че там винаги ще има лед вместо течна вода.
Но между тези две екстремни състояния има зона на вечен здрач, където температурите и условията може да са подходящи за течна вода и съответно за живот. Поне така считат астрономите от Калифорнийския университет в Ървайн, съобщава изданието New Atlas. Те са открили, че планетите с повече суша, а не водните светове, които вероятно ще бъдат закрити от облак от пара, са най-обещаващи по отношение на живота.
Те са стигнали до този извод, като са моделирали условията на екзопланетите. За целта те са използвали програма за изследване на климата на Земята, като са направили необходимите промени, основно чрез забавяне въртенето на планетата.
Откритието на учените може да добави нова категория към списъка на планетите, подходящи за живот. Много от потенциално обитаемите планети се намират около сравнително слаби звезди от клас М, които съставляват 70% от звездите, видими за нас от Земята, така че има достатъчно много материал за изследване.
„Опитваме се да привлечем вниманието към по-ограничени по отношение на водата планети, които, въпреки че нямат обширни океани, може да имат езера или други течни водни басейни и техният климат може да бъде много обещаващ“, коментира Ана Лобо, ръководител на научния екип.
Изследователите на екзопланети се фокусират предимно върху светове, подобни на Земята, които с голяма вероятност се считат за обитаеми, особено ако имат вода и температури, близки до земните. Според съвременната наука и днешните теории, не може да има много такива светове в звездните системи от клас М (по-студени от Слънцето). Новият математически модел, представен от японски астрономи в края на миналата година, предполага, че извънземен живот може да бъде открит и на планети с лава на повърхността и вода в атмосферата.
Тяхната компютърна симулация прогнозира какви количества морска вода може да се открие на богати на водород планети, обикалящи около звезди от клас М. Това означава, че в близко бъдеще броят на откритите екзопланети с умерен климат ще се увеличи.
Коментирайте статията в нашите Форуми. За да научите първи най-важното, харесайте страницата ни във Facebook, и ни последвайте в Telegram и Viber или изтеглете приложението на Kaldata.com за Android, iOS и Huawei!