При първоначалното стартиране на Windows 11 някои потребители се оплакаха, че функция за сигурност по подразбиране оказва значително влияние върху производителността на игрите. Тестовете показват, че дори най-новият хардуер може да претърпи забележими, макар и не толкова големи загуби в производителността.
Tom’s Hardware наскоро откри, че в някакъв момент след първоначалните спорове около опцията за защита, базирана на виртуализация (VBS) на Windows 11 актуализациите на системата са я активирали отново за почти за всички системи с Windows 11 и Windows 10. Ако оставите тази функция включена, това може да понижи кадровата честота на някои игри с почти 10 процента, макар че често тя е по-малка от един процент в зависимост от заглавието.
VBS е незадължителен допълнителен слой за сигурност, който използва виртуализация, за да изолира част от паметта на компютъра, като я защитава от зловреден код и драйвери. Той използва и функции като Hypervisor-Enforced Code Integrity (HVCI), която според Digital Trends е истинският виновник за загубата на производителност.
Полезността на VBS и HVCI се обсъжда и може да зависи от ситуацията на всеки потребител. Домашните настолни компютри, които които имат само един потребител, може да не се нуждаят толкова много от тях, колкото лаптопите или персоналните компютри в офисите. В крайна сметка всеки потребител трябва да реши индивидуално дали допълнителната защита си заслужава удара по производителността.
Когато спорът възникна за първи път през 2021 гoдина, тестовете показаха, че VBS създава почти 30-процентен спад в производителността в най-лошия случай, особено при по-стари процесори като Ryzen от първо поколение или Intel от 10-о поколение. Tom’s Hardware тества как функцията за сигурност влияе на хардуера, пуснат през последните няколко години, като установи, че дори мощната видеокарта GeForce RTX 4090 не се отървава невредима.
Тестването на 15 компютърни игри, като Far Cry 6, Spider-Man: Miles Morales и Forza Horizon 5 показа, че повечето от тях са претърпели приблизително петпроцентов среден удар във FPS. Минималните стойности на фреймрейта са малко по-лоши. Влиянието е по-силно при по-ниски резолюции като 1080p и като цяло спада до по-малко от 3% при 4K, което предполага, че виновникът за това е тясното място в процесора. Microsoft Flight Simulator е най-силно засегнат, с 11% спад на производителността при 1080p и 8% спад при 4K.
За да проверите дали VBS работи, отворете приложението System Information/Информация за системата и потърсете ред с надпис Virtualization-based security/Базирана на виртуализация сигурност в System Summary/Обобщение на системата. В полето до функцията трябва да пише или Not Enabled/Неразрешено, или Running/Работи.
Потребителите, които се чувстват достатъчно сигурни, за да деактивират функцията, трябва да отидат в Settings/Настройки > Update & Security/Актуализации и сигурност > Windows Security/Сигурност на Windows и да изберат Open Windows Security/Отворена сигурност на Windows. Оттам отидете на Device Security/Сигурност на устройствата > Core Isolation Details/Подробности за изолацията на ядрото, където ще видите превключвател за Memory Integrity/Интегритет на паметта. Превключете го и след това рестартирайте компютъра, за да включите или изключите VBS. Алтернативно, ако напишете Core Isolation/Изолиране на ядра в лентата на задачите, опцията ще ви излезе директно.
Коментирайте статията в нашите Форуми. За да научите първи най-важното, харесайте страницата ни във Facebook, и ни последвайте в Telegram и Viber или изтеглете приложението на Kaldata.com за Android, iOS и Huawei!