
New York Times: Хакерска група, свързана с руското правителство, изглежда подготвя нови кибератаки срещу инфраструктурата и правителствените служби на Украйна се казва в доклад на Microsoft от сряда, което предполага, че дългоочакваната пролетна офанзива на Русия може да включва действия в освен действия на терен също така и в киберпространството.
В доклада се казва също, че Русия изглежда засилва операциите си за оказване на влияние извън Украйна, за да отслаби европейската и американската подкрепа за продължаване на военната помощ, обмена на разузнавателна информация и друга помощ за украинското правителство. Усилията ще бъдат предприети в момент, когато една фракция в Републиканската партия – а някои и в Демократическата партия – твърди, че подкрепата за Украйна не е основен интерес за Съединените щати.
Засега основната кампания за влияние на Русия е съсредоточена в Европа, но тя ще се измести към Съединените щати, „тъй като годината се приближава към дебата за президентските избори, които ще се проведат през есента“, каза Клинт Уотс, ръководител на Центъра за анализ на цифровите заплахи на Microsoft.
Отпреди началото на войната преди една година усилията на Русия да използва значителните си киберспособности срещу Украйна и неуспехът ѝ да осакати правителството по начина, по който американските власти очакваха са обект на интензивно проучване и известна загадка.
Доказателствата, събрани през последните месеци, показват, че Русия често се е опитвала да координира кибератаките с физически атаки срещу украинската енергийна мрежа и други цели, но украинците често са били крачка пред Москва и са имали резервни системи или са подготвяли нови, включително са преместили голяма част от цифровите операции на страната в облачно пространство.
Докладът на Microsoft има значителна тежест, тъй като предупрежденията на компанията за предстоящи кибератаки в навечерието на войната бяха до голяма степен точни, но той също така подсказва, че руските цифрови воини, много от които са свързани с разузнавателните служби на страната правят нови опити през втората година от войната.
През последните месеци високопоставени представители на САЩ започнаха да обсъждат усилията си в края на 2021 година да подпомогнат укрепването на украинската киберзащита и бързането да се прехвърли работата на правителствените агенции в облачни пространства в седмиците след началото на инвазията. Това сведе до минимум щетите, които Русия успя да нанесе и позволи на президента на Украйна Володимир Зеленски всеки ден да излъчва съобщения в интернет, за да мобилизира гражданите в борбата.
От Microsoft заявиха, че смятат, че група, свързана с Русия, която са проследили, извършва действия, които може да са „подготовка за подновена офанзива“, включително разузнаване, операции за достъп чрез зловреден софтуер за изтриване на данни, подобно на това, което хакерите направиха в първите дни на миналогодишната инвазия.
Наблюдава се засилване на опитите за проникване в правителствени обекти, опитите за проникване в обекти от критичната инфраструктура, за да се опитат след това да използват разрушителни или модифицирани атаки с цел получаване на откуп.
каза г-н Уотс
Украински официални лица казват, че наблюдават повече от 10 кибератаки на ден, като руските хакери са се фокусирали върху енергийния сектор, логистичните съоръжения, военните цели и правителствените бази данни.
Наблюдаваме рисковете и заплахите в реално време 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата. Познаваме поименно повечето хакери от руските специални служби, които работят срещу нас.
заяви в изявление Илия Витюк, ръководител на отдела за киберсигурност в Службата за сигурност на Украйна, известна като S.B.U.
Но дори и руските кибероперации да изглеждат готови да се засилят, украинската защита, поне засега остава силна, според американски и украински служители.
Съединените щати и техните съюзници понякога насочват киберсилите на Украйна как да противодействат на групировки, които се опитват да парализират системите ѝ. Представителите на САЩ обаче не предоставиха много подробности, както отказаха да говорят за информацията, която предоставят на Украйна, за да подпомогнат насочването на нейните ракетни и артилерийски системи.
Г-н Уотс заяви, че проучванията на Microsoft показват, че украинците също така са станали по-устойчиви на руската пропаганда и че интересът към руските новинарски сайтове сред украинците е спаднал драстично с напредването на войната.
Вместо това Русия насочи фокуса на операциите си за влияние към украинските бежанци в Полша и други страни. Москва се насочи и към аудиторията на НАТО, опитвайки се да намали подкрепата за войната.
Решаващата точка за техните операции за влияние сега е Западна Европа. Те се опитват да използват активни мерки, за да подкопаят подкрепата за Украйна в Западна Европа.
споделя г-н Уотс
Засега Германия остава най-решаващото бойно поле за руските операции за влияние, като Москва се надява да затрудни Берлин да продължи да изпраща допълнителна военна помощ за Украйна.
Според представители на Microsoft и САЩ, руските пропагандисти прокарват идеята, че съюзническата подкрепа за Украйна води до повишаване на инфлацията и цените на енергията.
Въпреки че е трудно да се прецени ефективността на кампаниите за влияние по някои показатели тези усилия са по-успешни от кибератаките.
Миналата година Русия се опита да осъществи много кибератаки срещу украинската енергийна мрежа, но украинските защитници неутрализираха стотици атаки срещу енергийните съоръжения и само 30 от тях се превърнаха в критични инциденти, които доведоха до прекъсване на работата, каза г-н Витюк, ръководител на S.B.U.
Продължителната кампания на Русия за ракетни и безпилотни атаки срещу електрическата инфраструктура също се оказа много по-ефективна от кибератаките, като потопи голяма част от страната в студ и мрак за дни наред.
Г-н Уотс каза, че дори когато кибератаките срещу електрическата мрежа са успешни, „Украйна е способна да се възстанови много бързо“.
Коментирайте статията в нашите Форуми. За да научите първи най-важното, харесайте страницата ни във Facebook, и ни последвайте в Telegram и Viber или изтеглете приложението на Kaldata.com за Android, iOS и Huawei!