
Нюйоркският стартъп за квантови изчисления SEEQC обяви създаването на цифров чип, който може да работи при температури, по-ниски от тези в открития космос и може да се използва съвместно с квантовите процесори, които често са поставени в криогенни камери.
Към днешен ден квантовият процесор в криогенната камера се свързва с външните компютърни системи, които работят при стайна температура, като свързването става с помощта на обикновени проводници във вид на кабел. Но голямата температурна разлика забавя скоростта, добавя допълнителни шумове, създава и други проблеми. SEEQC си има свой квантов компютър, а сега започва неговата модификация с помощта на разработените от него нови чипове.
Първият чип, представен тази седмица, се намира непосредствено под квантовия процесор, контролира кубитите и разчита резултатите. Други два чипа, които все още са в процес на разработване, ще се намират в малко по-топлата част на криогенната камера. Те биха могли допълнително да обработват информацията, необходима за квантовите изчисления.
Тази технология може значително да опрости създаването на много по-производителни квантови компютри с голям брой кубити. Днешните свръхпроводящи квантови компютри имат стотици кубити, но за създаването на универсален квантов компютър, който може да изпълнява и класическите алгоритми на конвенционалните компютри, са необходими хиляди кубити.
За новия чип се знае само. че се произвежда от силициеви пластини и че в него няма транзистори.