
Въпреки срива на няколко банки в САЩ, цената на Биткойн е нараснала с 50% през тази година, надминавайки основните борсови индекси и суровини.
На 1 януари Биткойнът започна да се търгува на цена малко над 16 500 долара. Миналата сряда той се колебаеше около границата от 25 000 долара, благодарение на ралито, което започна в неделя.
Скокът на цената през тази година идва, след като през миналата година Биткойнът се срина с 65% след редица големи сривове на проекти и хедж фондове, фалити, проблеми с ликвидността и фалита на FTX, една от най-големите борси за криптовалути в света.
Неотдавнашното поскъпване е донякъде изненадващо, като се има предвид фалитите на Silvergate Capital и Signature Bank, двама от най-големите кредитори на криптоиндустрията. Silicon Valley Bank, разглеждана като гръбнак на технологичната стартъп индустрия, също фалира.
Скокът на биткойн с 50% през тази година е отражение на това колко потиснат беше той след срива на FTX, променящите се перспективи за лихвените проценти и провала (и възкръсването) на SVB.
казва Антони Тренчев, съосновател на платформата за крипто търговия Nexo, пред CNBC.
От пика си от близо 69 000 долара през ноември 2021 година биткойнът все още е в спад с повече от 60%.
Ето някои от основните причини за поскъпването на биткойн.
Банкови фалити
Макар че фалита на Silvergate, Signature Bank и SVB шокира финансовите пазари, възстановяването на биткойн може да бъде подхранвано и от същите тези фалити, според Виджай Айяр, вицепрезидент по корпоративното развитие и международните въпроси в криптоборсата Luno.
Събитията от изминалата седмица, свързани с фалита на SVB и други банки насочиха вниманието към силата на децентрализираните валути, които хората могат изцяло да пазят и притежават. Децентрализираните финанси започват да се налагат като концепция за много повече хора сега.
каза Айяр
Биткойнът се нарича децентрализирана валута, защото не се емитира от едно лице като централна банка. Вместо това тя разчита на базова технология, наречена блокчейн, а мрежата ѝ се поддържа от общност.
Регулаторните органи на САЩ обаче трябваше да се намесят, за да гарантират депозитите на клиентите в тези банки.
Тренчев от Nexo заяви, че намесата „напомни на инвеститорите за структурните недостатъци на американската банкова система и на американския долар, който я подкрепя – причини, поради които тази седмица наблюдавахме бягство към Биткойн“.
Привържениците на Биткойн твърдят, че цифровата валута е начин инвеститорите да се предпазят от ходовете на централните банки, особено от количествените улеснения и по-хлабавата финансова политика, които според тях ерозират стойността на фиатната валута. Поддръжниците изтъкват ограниченото предлагане на биткойн като ключова характеристика на това, че той е средство за съхранение на стойност.
Перспективи за лихвените проценти
Банковите фалити дойдоха след година на повишаване на лихвените проценти от страна на Федералния резерв на САЩ (FED). Проблемът на SVB беше, че тя трябваше да продава активи, главно ценни книжа, за да подсили баланса си, тъй като вложителите изтегляха средства, но тя продаде тези активи на голяма загуба, тъй като повишаването на лихвените проценти понижи цената на ценните книжа.
Някои анализатори предполагат, че стресът във финансовия сектор може да забави темпа на повишаване на лихвените проценти от страна на FED, което може да подпомогне рисковите активи, като например акциите и биткойна. Това се случи дори след като дни преди банковите фалити председателят на FED Джером Пауъл заяви, че лихвените проценти вероятно ще бъдат по-високи, отколкото очакваха политиците.
Биткойн срещу акции
Биткойнът е нараснал с 50% през тази година. За разлика от него, технологичният индекс Nasdaq, с който биткойнът е бил тясно свързан в миналото е нараснал с 12% от началото на годината досега. S&P 500
е нараснал с 2,5%.
Златото, което се разглежда като актив, към който инвеститорите се насочват по време на пазарни сътресения, се е повишило с малко над 3% през тази година.
Не са много стоките или борсовите индекси, които са победили биткойн. Що се отнася до индивидуалните акции, Meta се е повишила с около 60% от началото на годината досега.
Сред основните криптовалути, Етериум се е повишил с 42% през тази година, а Solana – с над 100%.
Коментирайте статията в нашите Форуми. За да научите първи най-важното, харесайте страницата ни във Facebook, и ни последвайте в Telegram и Viber или изтеглете приложението на Kaldata.com за Android, iOS и Huawei!