
С помощта на определени модификации учените са научили бактериите да привличат имунни клетки в тумора, за да го унищожат. Те показаха, че този подход работи успешно засега при лабораторни мишки, което открива нови възможности за просто и безопасно лечение на различните видове рак при хората.
Някои видове бактерии могат да се размножават в туморите. Знаейки тази особеност, учените от Колумбийския университет се опитват да разработят бактериална антитуморна стратегия, която да противодейства на развитието на рака.
Използван е щам на бактерията E. coli, който е модифициран по такъв начин, че да привлича Т-убийците и дендритните клетки – това е постигнато чрез добавянето на сигнални протеини на имунната система (хемокини), които способстват за въвличането на имунните клетки в туморната среда. В резултат на това активираните дендритни клетки първо унищожават раковите клетки, а след това предоставят своите антигени на Т-клетките за по-добро разпознаване и атака.
Учените са тествали новото лечение върху опитни мишки. Първоначално те инжектирали модифицираните бактерии директно в тумора и констатирали силен имунен отговор както срещу огнището на рака, така и срещу вторичните тумори, които не са били третирани. След това подобни резултати са постигнати с интравенозно приложение на лекарството.
Важно е да се отбележи, че лечението е напълно безопасно за съседните здрави тъкани.
Досега учените успешно са тествали това лечение срещу лимфом, колоректален рак и тройно негативен рак на гърдата. По-нататъшните изследвания ще се съсредоточат върху тестването на универсалността на подхода, както и върху избора на оптималната доза и метода за провеждане на терапията.