Идеята, че САЩ ще унищожат тайванските съоръжения за производство на полупроводници, за да ги предпазят от ръцете на Китай в случай на инвазия отново се появи. Самото споменаване на подобна драстична мярка подчертава нестабилността на напрежението около трите държави, но TSMC смята, че нейните заводи могат да бъдат неутрализирани много по-либерално.
Бившият съветник по националната сигурност на САЩ Робърт О’Брайън заяви пред „Семафор“ тази седмица, че САЩ и техните съюзници ще унищожат производствените мощности на TSMC в Тайван, ако не успеят да попречат на Китай да нахлуе и да завладее самоуправляващия се остров. О’Брайън предупреди, че ако се позволи на Китай да поеме контрола върху съоръженията, това ще му даде твърде голяма власт, но oт TSMC не са съгласни.
TSMC е най-големият производител в света на полупроводници, които днес захранват повечето компютъризирани устройства. Поради това съдбата му и последващите последици за световната икономика са важен въпрос, който предизвиква загриженост във връзка с напрежението между Китай, Тайван и САЩ. Китай смята Тайван за отцепила се провинция, която иска да обедини с континенталната част на страната.
О’Брайън заяви, че контролът върху TSMC ще превърне Китай в ОПЕК на силициевите чипове, визирайки многодържавната организация, която контролира значителна част от световното производство на петрол. О’Брайън смята, че Китай ще контролира световната икономика, ако успешно нахлуе в Тайван и завладее TSMC, и че САЩ никога няма да позволят това да се случи.
Бившият съветник на администрацията на Тръмп не заявява директно, че има конкретен план за унищожаване на завода на TSMC, но признава, че не смята, че съоръженията на компанията ще оцелеят при инвазия. Идеята се лансира поне от миналата година, но далеч не е единствената възможност за САЩ.
Заплахата за унищожаване на TSMC може да е тактика за разубеждаване на Китай от нахлуване. Друг споменат план е да се евакуират инженерите на TSMC от Тайван. Прекъсването на достъпа на САЩ до чиповете на TSMC веднага би предизвикало тежка рецесия и дори евакуацията на персонала на компанията би струвала на световната икономика над 1 трилион долара.
Не всички заводи на TSMC обаче са в Тайван, а само най-модерните. Един китайски вестник реагира гневно на плановете на компанията да изгради 3-нанометрови производствени мощности в Аризона, като нарече родината на TSMC „нашия тайвански регион“. Твърди се също, че компанията обмисля изграждането на завод в Дрезден, Германия.
Миналата година генералният директор на Тайванското бюро за национална сигурност Чен Минг-Тонг заяви, че САЩ или техните съюзници няма да имат нужда да унищожават съоръженията на TSMC, за да ги държат далеч от ръцете на континентален Китай. Заводите разчитат на ресурси от световната икономика, като например литографското оборудване на ASML, и ако те не бъдат предоставени на евентуално контролираната от Китай TSMC, това би ги направило безполезни.
Дори Китай да се сдобие със златната кокошка, тя няма да може да снася златни яйца.
казва Чен
Коментирайте статията в нашите Форуми. За да научите първи най-важното, харесайте страницата ни във Facebook, и ни последвайте в Telegram и Viber или изтеглете приложението на Kaldata.com за Android, iOS и Huawei!