
Google обяви набор от предстоящи функции с генеративен изкуствен интелект за различните си приложения в Workspace, включително Google Docs, Gmail, Sheets и Slides.
Функциите включват нови начини за генериране, обобщаване и обработка на текст с помощта на изкуствен интелект в Google Docs (подобно на начина, по който много хора използват ChatGPT на OpenAI), възможност за генериране на пълни имейли в Gmail въз основа на кратки пояснения на потребителите и възможност за създаване на изображения, аудио и видео с ИИ за илюстриране на презентации в Slides (подобно на функциите в Microsoft Designer, задвижван от DALL-E на OpenAI и Canva, задвижван от Stable Diffusion).
Съобщението показва желанието на Google да настигне конкурентите си в новата надпревара за ИИ. Откакто миналата година се появи ChatGPT и Microsoft пусна своя Bing с чатбот през февруари тази година, гигантът в търсенето се търси начини да се бори в тази област. Съобщава се, че през декември компанията е обявила „червен код“, като висшето ръководство е казало на служителите че трябва добавят изкуствен интелект към всички нейни потребителски продукти, които се използват от милиарди хора и това трябва да се случи в рамките на няколко месеца.
Въпреки че компанията обяви множество нови функции, само първата от тях – инструментите за писане с изкуствен интелект в Docs и Gmail ще бъде предоставена на група от базирани в САЩ „доверени тестери“ този месец. (По този начин Google обяви и наличието на конкурента си ChatGPT – Bard.) Google твърди, че тези и други функции ще бъдат предоставени на обществеността по-късно през годината, но не уточнява кога точно.
По-долу можете да видите пълния списък на функциите с изкуствен интелект, които според Google ще се появят в бъдеще в приложенията Workspace:
• Изготвяне, отговаряне, обобщаване и подреждане по важност на съобщенията в Gmail
• Генериране на идеи, корекция, писане и пренаписване в Docs
• Автоматично генериране на изображения, аудио и видео в Slides
• Анализ чрез автоматично попълване, генериране на формули и контекстуално категоризиране в Sheets
• Генериране на нови фонове и запис на бележки в Meet
• Работни процеси за изпълнение на задачите в Chat
От всички нови функции инструментите за писане и „генератора“ на идеи в Docs и Gmail изглеждат най-полезните. В примерна демонстрация (GIF-а по-горе) на потребителя се показва подканата „Помогни ми да пиша“, след което той въвежда заявка: „Обява за работа за регионален търговски представител“. След това системата с изкуствен интелект попълва спецификацията на длъжността вместо него за секунди, като му позволява да редактира и прецизира текста.
Google разширява тези потенциални функции в своето съобщение за пресата:
Независимо дали сте специалист по човешки ресурси, който трябва да създаде персонализирани описания на длъжностите, или родител, който изготвя поканата за партито за рождения ден на детето си на пиратска тематика, Workspace ви спестява времето и усилията за написване на първата версия на това от което имате нужда. Просто въведете темата, за която искате да пишете, и веднага ще ви бъде генерирана чернова, след което ще можете да доуточнявате на изкуствения интелект и да редактирате, за да получите това което желаете.
Подобна функция ще позволи на потребителите да пренаписват текст или да го разширяват с помощта на инструменти за изкуствен интелект. От Google дават следния приемр: може да запишете няколко основни точки за работна среща, след което Google Docs може да ги разшири в „по-обширно резюме“, като потребителите могат ръчно да определят тона (например дали трябва да е по-свободен или по-официален). Във видеодемонстрация Google показва как изкуственият интелект се използва за писане на персонализирани маркетингови съобщения за клиенти, за превръщане на точките в пълен имейл и за обобщаване на съдържанието на дълга верига от имейли в Gmail.
Забележително е, че според слуховете Microsoft ще вгради подобни функции в своя пакет от приложения Office, включително Word, Teams и Outlook. Microsoft разтревожи Google тази година с пускането на новия Bing. Главният изпълнителен директор Сатя Надела описа търсенето с помощта на изкуствен интелект като нова парадигма, която може да измести Google от трона, но изглежда, че двете компании ще се конкурират и в света на софтуера за производителност. Microsoft е насрочила събитие, на което ще представи подробно плановете си за „бъдещето на работата с изкуствен интелект“ по-късно тази седмица, на 16 март.
Разбира се, бързането при пускането на продукти с изкуствен интелект крие и своите опасности. Програмите за генериране на текст с изкуствен интелект са известни с ненадеждността си, като често „халюцинират“ невярна информация и я представят с пълна увереност
Тъй като Google интегрира тази технология в своя корпоративен софтуер, тези недостатъци могат да доведат до сериозни проблеми. Какво ще стане, ако например резюметата на вашите срещи с изкуствен интелект на Google погрешно припишат цитати или идеи? Или ако вашите маркетингови имейли, генерирани от ИИ си измислят нови продукти? В днешното си прессъобщение Google заявява стандартно възражение:
Понякога ИИ греши, понякога ви радва с нещо необичайно, а често се нуждае от напътствия.
Но докато потребителите могат да видят забавната страна на излизането от релси на чатбота Bing на Microsoft, те могат да се отнесат по-неблагосклонно към „нестандартен“ изкуствен интелект, който им струва пари.
Коментирайте статията в нашите Форуми. За да научите първи най-важното, харесайте страницата ни във Facebook, и ни последвайте в Telegram и Viber или изтеглете приложението на Kaldata.com за Android, iOS и Huawei!