Рядко срещано изображение с детайли от удар на мълния, показващо връзки към близките гръмоотводи е заснето от изследовател в Сао Пауло с помощта на набор от високоскоростни камери, инсталирани на върха на високи сгради.
Изображението, комбинация от добре планирани усилия и късмет (точното място в точното време), разкрива ценни детайли за мълнията и начина на поглъщането ѝ от близките гръмоотводи.
Дейността е ръководена от Марсело Саба, изследовател в Националния институт за космически изследвания на Бразилия (INPE), и Диего Рамон, докторант. Според екипа му изображението е включвало отрицателно заредена мълния, която се приближава към земята със скорост 370 километра в секунда.
Когато тя се намираше на няколко десетки метра от нивото на земята, гръмоотводите и високите предмети по върховете на близките сгради произвеждаха положителни възходящи разряди, които се състезаваха да се свържат с низходящия удар.
каза Саба в съобщение за пресата
Последният кадър е получен 25 хилядни от секундата преди мълнията да удари една от сградите.
Изображението е представено на заглавната страница на декемврийското издание на списание Geophysical Research Letters, заедно със статия, свързана с изследването. Саба започва да изучава мълниите с високоскоростни камери през 2003 година, като създава една от най-големите бази данни с видеоклипове на мълнии, заснети с висока скорост.
Екипът е използвал камера, която заснема 40 000 кадъра в секунда. Високоскоростното оборудване позволило на изследователите да оценят въздействието на такива удари, особено когато не се спазват адекватни мерки за защита. В този конкретен случай повреда в инсталацията е изложила района под въздействието на 30 000-амперов разряд, което е нанесло значителни щети.
От близките сгради бяха пуснати зашеметяващите общо 31 канала за прекурсори на мълнии (наречени лидери) в опит да се прихванат низходящите отрицателни лидери.
Мълниите също така могат да бъдат класифицирани като отрицателни или положителни в зависимост от заряда, пренесен към земята. Смята се, че само 20 % от мълниите влизат в контакт със земята, а останалите се задържат в облаците.
Според екипа такива удари могат да бъдат с дължина до 100 километра и да пренасят ток със сила до 30 000 ампера.
Температурата на типичния удар от мълния е 30 000 градуса по Целзий, което е пет пъти повече от температурата на повърхността на Слънцето.
казва Саба
Мълниите се образуват вследствие на триенето между ледени частици, водни капки и градушка, при което се освобождават заряди и се създават полярности между различните облачни области. Такива електрически потенциали могат да варират от 100 милиона волта до 1 милиард волта.
Поради стремежа на електрическите заряди да следват пътя на най-малкото съпротивление, светлинните удари се разклоняват, като обикновено следват зигзагообразна, а не права линия. Пътят им се определя от различните електрически характеристики на атмосферата, която не е хомогенна.
Според екипа гръмоотводите не отблъскват или привличат такива електрически разряди, а само осигуряват на мълнията лесен и безопасен път до земята. Според екипа, на уязвимите хора, особено на тези, които работят навън през летните следобеди, се препоръчва да се подслонят при случаи на мълнии.
Коментирайте статията в нашите Форуми. За да научите първи най-важното, харесайте страницата ни във Facebook, и ни последвайте в Telegram и Viber или изтеглете приложението на Kaldata.com за Android, iOS и Huawei!