
Съществуват основателни опасения относно дълготрайността на цифрово съхраняваните данни, особено в Япония, където определена информация, свързана с данъчното облагане, трябва да се съхранява в продължение на 100 години. Това е накарало производителя основно на музикално оборудване Pioneer да разработи Blu-ray дискове, които гарантирано да съхраняват данни за поне 100 години.
Както съобщава PC Watch (чрез Tom’s Hardware), японският Закон за запазване на електронните данни изисква определени данъчни данни да се съхраняват в електронен вид в продължение на 100 години. Това е проблем за форматите за дългосрочно цифрово съхранение, като NAND flash, твърдите и оптичните дискове, които не биха могли да издържат толкова време.
Pioneer предложи отговор на този проблем под формата на BDR-WX01DM, оптично устройство Blu-ray с USB 3.0 (Type-A), и 25 GB BD-R дискове, наречени IPS-BD11J03P. И двата диска носят етикет „DM for Archive“ и отговарят на стандарта за качество JIS X6257 на японското правителство за гарантирана дълготрайност.
В устройството са използвани надеждни компоненти, издръжливи механични системи и структура, предпазваща от прах. Освен това е съвместимо с M-дискови носители на базата на стъклен въглерод, които са проектирани да издържат 1000 години. Всичко това донякъде обяснява цената от 400 долара (без включени данъци).
Дисковете също така са по-скъпи от стандартните Blu-ray дискове, като цената им е около 16 долара за пакет от три диска. Потребителите обаче ще трябва да заплатят допълнителни разходи за съхранението на дисковете в специални помещения с контрол на температурата и влажността. Препоръчва се също така дисковете да се съхраняват в сгради със защита от пожари, земетресения и наводнения, ако наистина искате да успеят да оцелеят поне един век. Като се има предвид, че тези продукти са предназначени за корпоративни и правителствени клиенти, високите разходи и изискванията за поддръжка едва ли ще бъдат голям проблем.
Още през 2019 година Warner Bros и Microsoft си сътрудничиха в тест за доказване на концепцията за Project Silica, проект на Microsoft Research, който използва лазерна оптика и ИИ за съхраняване на данни в кварцово стъкло. В резултат на това целият филм Супермен от 1978 година беше съхранен върху парче стъкло с размери 7,5 см x 7,5 см x 2 мм, което би трябвало да издържи хиляди години.
Коментирайте статията в нашите Форуми. За да научите първи най-важното, харесайте страницата ни във Facebook, и ни последвайте в Telegram и Viber или изтеглете приложението на Kaldata.com за Android, iOS и Huawei!