
Ето още една причина да обичате гъбите: един ден от тях може да се правят слушалки, мемори пяна за обувки и да намерят приложение в производството на електроника. Изследователи току-що оцениха инженерните възможности на една особено впечатляваща гъба и установиха, че тя може да замени употребата на пластмаса в цял куп различни случаи на употреба.
Използването на гъби вместо пластмаса може да намали планините от отпадъци, които хората създават. Пластмасата, произведена от изкопаеми горива, всъщност е много трудна за рециклиране и обикновено се превръща в претъпкани сметища. От друга страна, материалите, произведени от гъби, са биоразградими и могат да се използват повторно в края на живота на продукта, за да се произвеждат повече от същите неща.
Гъбата „Fomes fomentarius/Същинска праханова гъба“ е във фокуса на ново изследване, публикувано днес в списание Science Advances. Като изучават архитектурата на гъбата, изследователите се надяват да проправят пътя към превръщането ѝ в по-устойчив градивен елемент на нашия живот.
„Бяхме наистина изумени от структурата на тази гъба, защото едно нещо, което веднага забелязвате, ако сте биолог, е, че когато нещо толкова красиво започне да се формира, природата не го прави просто заради това колко е хубаво – то трябва да има някаква функция“, казва Пежман Мохамади, един от авторите на новия документ и старши научен сътрудник във финландския Център за технически изследвания VTT.
В дивата природа Прахановата гъба може да прилича на конско копито, израснало от ствола на дърво. Хората вече хиляди години го използват като дървен материал за палене на огън. В бъдеще тя може да се използва и за създаването на нов клас свръхлеки високоефективни материали, показва новото изследване.
Уникалното при тази гъба е, че тя има три слоя с различни свойства, всеки от които може да бъде полезен по различен начин. Има много здрава външна кора, която може да се използва за създаване на удароустойчиво покритие за предни стъкла, например. След това, според Мохамади, тя има мек среден слой, който се усеща добре върху кожата и може да наподобява кожа. Третият ѝ вътрешен слой е подобен на дърво. Изследователският екип е използвал усъвършенствани техники за визуализация и тестове, за да проучи всеки слой и да оцени потенциалните му приложения.
Вече се наблюдава нарастващ интерес към строителните материали, опаковките и текстила на основата на гъби, а Мохамади и екипът му вече са създали прототип на слушалки, използвайки нишковидната структура, наречена мицел, която изгражда гъбата.
Разбира се, все още предстои дълъг път, преди гъбите да заменят пластмасата. Не можете да ги събирате от горите, защото това би нанесло твърде големи щети на екосистемата. Te ще трябва да се произвежда масово за пазара. Освен това може да се наложи да се коригира геномът на гъбата, за да се подчертаят някои определени нейни характеристики. Освен това предстоят още изследвания и тестове, за да се гарантира, че получените материали са в точния баланс между биоразградимост и достатъчна издръжливост.
Надеждата е, че продуктите на основата на гъби ще се разграждат, когато вече не са полезни, вместо да остават за неопределено време като голяма част от пластмасовото замърсяване. Като отпадък продуктите, произведени с гъби, могат дори да се превърнат в материал за производството на нов мицел, създавайки затворен производствен цикъл. Това е нещо като златен стандарт за превръщането на всеки потребителски продукт в поне малко по-устойчив.
Коментирайте статията в нашите Форуми. За да научите първи най-важното, харесайте страницата ни във Facebook, и ни последвайте в Telegram и Viber или изтеглете приложението на Kaldata.com за Android, iOS и Huawei!