В условията на силна конкуренция в сегмента и все така любимите на всички SUV-та, които отнемат от продажбите на семейните хечбеци, от Opel са направили всичко възможно, за да привлекат вниманието към новата Astra.
Отпред тя се отличава с така наречения „Vizor“ – черен панел, разположен между LED фаровете. По купето има интересни линии, а версиите с по-високо равнище на оборудване получават контрастен черен покрив.
За първи път Opel Astra предлага и други варианти, освен конвенционалните бензинови и дизелови двигатели. Plug-in хибридната версия добавя възможност за ниски експлоатационни разходи благодарение на 70-километровия електрически пробег, а напълно електрическият Opel Astra-e се подготвя за пускане на пазара през 2023 г.
През 2022 година пък имахме възможност да шофираме едни от първите Astra модели в България, с което ви запознахме в наш отделен материал. Сега нямаме търпение да пробваме и хибрида.
Като се има предвид, че автопарковете на фирми за коли под наем съставляват голяма част от продажбите на Astra, за автомобила е жизненоважно да се предлагат електрифицирани опции, които осигуряват по-ниски данъчни разходи за бизнес потребителите.
Интериорът е една стъпка нагоре спрямо предходното поколение и иска да убеди купувачите, че Opel сериозно се стреми да се насочи към лидерите в класа на семейните хечове.
Стандартно Astra получава два 10-инчови дисплея пред водача – един за инфоразвлекателната система и един, който замества традиционните аналогови циферблати. Това е значително подобрение в сравнение със стария автомобил, който не се отличаваше с интересни дизайнерски решения, въпреки че новият мултимедиен екран би могъл да бъде по-интуитивен за използване.
Началото на гамата поставя изпълнението Edition. Отвън то изглежда малко “постно” в сравнение с по-високите нива, но като оборудване е щедро. 10-инчовият сензорен екран включва сателитна навигация, безжична връзка със смартфон, DAB радио и гласови команди. Другите стандартни “екстри” са предни и задни сензори за паркиране, безключово стартиране, климатик и асистент за дълги светлини.
GS Line предлага спортен външен вид с по-големи джанти и черен покрив. Включени са допълнителни функции за безопасност, а комфортът е увеличен с отопляеми предни седалки и адаптивен круиз контрол. Най-високото ниво на оборудване GS Line включва още повече асистенти средства за водача, акустично/шумозащитно предно стъкло и адаптивни фарове.
Тъй като возията е малко по-твърда, струва си да се замислите дали да не се спрете на ниво на оборудване, което предлага по-малки джанти. Тежкият plug-in хибрид генерира много шум от гумите, въпреки че самият задвижващ агрегат е рафиниран.
Можете да избирате между 1,2-литров бензинов двигател със 108 или 128 к.с. и 1,5-литров дизелов двигател също със 128 к.с. Ползва се в редица модели на Opel, Citroen и Peugeot, нито един от тези двигатели не прави Astra особено бърза, но със сигурност работят за добра икономия на гориво.
Двигателите може и да са едни и същи, но инженерите на Opel са калибрирали настройките на управлението по малко по-различен начин, така че усещането не е идентично с това на Peugeot 308.
Astra определено е по-добра за управление от своя предшественик. Воланът е лек, но прецизен. Той може да стане “по-тежък”, като активирате „спортен режим“. Накланянето на каросерията също се контролира много добре, което прави Astra изненадващо увлекателна в завои.
С външния си вид и технологиите, заимствани от привлекателния Opel Mokka, Astra е интелигентен семеен хеч, който предлага много добро съотношение между цена и технология/екстри.
Сега към тези плюсове се прибавя и приличната оценка за безопасност от четири звезди. Въпреки че това не е най-добрият резултат в класа, Astra е безопасен автомобил, на който можете да се доверите.
Тя получи приблизително 80% за защита на възрастни и деца, а липсата на пълните пет звезди се дължи по-скоро на липсата на някои от най-новите асистенти за водача в базовото оборудване, отколкото на някакъв сериозен недостатък в представянето при сблъсък.
Моторизации
Opel Astra би трябвало да предложи нещо за широк кръг от купувачи, въпреки че любителите на хотхечове засега трябва да търсят друго. Дизеловият двигател ще бъде подходящ за шофьорите с голям пробег на магистралa, докато двата бензинови двигателя предлагат голяма гъвкавост и ще се харесат на много купувачи. В горната част на гамата plug-in хибридът осигурява отлично съчетание между производителност и ефективност, а напълно електрическият Opel Astra-e ще се появи през следващата година.
За да се разграничи от последния Peugeot 308, Opel е променил настройките на кормилното управление и окачването на Astra. Още щом потеглите, е лесно да забележите, че новата Astra се усеща много по-спортна от стария автомобил.
Тя е пъргава в завоите, а кормилната уредба улеснява центрирането на автомобила в платното, въпреки че воланът е много лек. Това е от полза при паркиране и при маневри с ниска скорост. Ако поставите Astra в режим „Sport“, воланът става една идея по „стегнат“.
Конкуренти като Mazda 3 и SEAT Leon са по-подходящи за водачите ентусиасти, но Astra е доста близо до тях. Тя лесно променя посоката на движение, стои стабилна и не се накланя много в завои. Това обаче води до твърда возия, особено при най-големите 18-инчови алуминиеви джанти.
Бензин
Ползван от няколко модела на Opel, Peugeot, Citroen и DS, 1,2-литровият бензинов двигател генерира 108 или 128 к.с. Опцията с по-ниска мощност е ограничена до нивото на оборудване Edition, докато версията със 128 к.с. не е много по-скъпа и е малко по-силна, без да струва повече на колонката.
От нула до 100 км/ч се стига съответно за 10,5 секунди и 9,7 секунди, което в общи линии съответства на последната Astra. Няма да ви е трудно да се справите с трафика, но няма да получите същия “ряз” като при еквивалентния 1,0-литров EcoBoost Ford Focus.
Бензиновият двигател с мощност 128 к.с. се усеща като добро съчетание с оборудването GS Line, благодарение на което Astra се усеща пъргава. Трицилиндровият двигател е характерно шумен в определени обороти, но се разгръща силно още от ниските. Ръчната скоростна кутия е с дълъг ход при смяна на предавките. Плавната осемстепенна автоматична скоростна кутия е добра алтернатива.
Интериор & комфорт
Един от недостатъците на по-спортното управление на Astra е по-твърдата возия. Тя не е чак некомфортна, но в купето се усещат по-силно неравности, отколкото във Volkswagen Golf.
Няма нищо особено дразнещо в арматурното табло на старата Astra, може би освен леко изкривения екран на информационно-развлекателната система. Той със сигурност не беше впечатляващ, но поне беше лесен за ползване. Сега от Opel са заменили цялото арматурно табло и Astra разполага със стилен интериор, за да се справи със своите съперници. Той дори прилича на по-скъпите премиум хечбеци като Mercedes A-класа и BMW Серия 1.
Дисплеите PurePanel на Opel дебютираха в Opel Mokka и вероятно ще бъдат внедрени и в други модели. Инсталацията се състои от два 10-инчови екрана, като на този зад волана е разположен цифров набор от циферблати. На него се показва цялата необходима информация за шофьора, докато сензорният екран на инфоразвлекателната система до него се използва за управление на мултимедийните и навигационните функции.
За щастие, Opel не е извършил широко разпространеното в бранша престъпление да зарови управлението на климатичната инсталация в екрана на инфоразвлекателната система. Физически бутони под него могат да регулират температурата и са много по-лесни за използване от чувствителните на допир плъзгачи във Volkswagen Golf.
Качеството на материалите обаче не е на същото ниво като това, което може да се намери в А-класа или Серия 1 на BMW и е сравнително прилично, в съответствие със средното за този клас автомобили. В купето има няколко места с твърди и лесно надраскваеми пластмаси и лъскави черни декоративни елементи, но и Golf вече не е толкова силен в тази област.
При появата на осмото поколение, което очаква своя фейслифт скоро, имаше ревюиращи, които нагледно сравняваха интериора на Golf 7 и Golf 8 и демонстрираха местата, където са спестени пари от материали.
Разнояйчният близнак Peugeot 308 се усеща много по-елегантен отвътре, но това е и по стратегията на Stellantis. Peugeot стои по-високо в хранителната верига и получава по-добри материали и по-висока цена.
Практичност
Opel Astra предлага достатъчно пространство за пътниците отпред, но задните седалки са малко тесни. Възрастен човек с ръст от метър и осемдесет вероятно ще намери коленете си опрени о предната седалка. Това в никакъв случай не е единственият хечбек, който страда от липса на пространство на втория ред. Mazda 3, например, е по-тясна за пасажерите отзад.
Първенец по простор, както винаги, е Skoda. Octavia е просторна, а Volkswagen Golf и Ford Focus предлагат повече място за коленете. Изборът на версията Ultimate и нейния стандартен покрив ще направи купето по-проветриво, но имайте предвид, че това вероятно ще намали още повече пространството за главите.
Astra, Focus и Golf са равнопоставени по отношение на пространството за глава, а когато седите отзад в Opel, под предните седалки има достатъчно място за краката. Astra също така има по-малък трансмисионен тунел от Golf (гърбицата в средата на автомобила по дължината на салона), което може да е удобно, ако отзад превозвате трима пътници.
Дизайнерите на Opel явно са отделили доста време на вътрешното пространство за съхранение на вещи, тъй като между предните седалки има голяма покрита кухина, широки поставки за чаши и още една табла с капак пред скоростния лост. Под централния вентилационен отвор също има място за съхранение на слънчеви очила, но липсата на мек материал в кошовете на вратите означава, че предметите могат да дрънчат при движение.
Багажник
С 422 литра багажникът на новата Astra е значително по-голям от този на стария автомобил и е с около 40 литра по-голям от този на Volkswagen Golf, SEAT Leon и Ford Focus. Добавянето на резервно колело ще се отрази леко на пространството в багажника, докато plug-in хибридът има по-малък багажник от 352 литра поради разположението на батерията под пода на автомобила. При свалени разделени задни седалки хечбекът предлага 1339 литра пространство, измерено до покрива (1268 за хибрида). Задната врата се отваря широко улеснява товаренето на обемисти предмети.
Теглене
Дизеловият двигател е най-добрият вариант за теглене в гамата, като може да тегли ремарке със спирачка с тегло до 1550 кг или без спирачка с тегло до 710 кг. Бензиновите двигатели с ръчно управление могат да теглят 1250 кг със спирачка или 660 кг без спирачка, докато може да изненада фактът, че хибридната версия може да тегли съответно 1450 кг и 750 кг. Често хибридните автомобили имат много по-малък капацитет на теглене от бензиновите и дизеловите двигатели.
Надеджност
През последните години Opel се задържа близо до дъното на проучванията Driver Power, като ниските покупни цени скоро бяха компенсирани от не толкова доброто „изживяване“ при притежание. Пследната Astra е твърде нова, за да бъде представена подобаващо в проучването за 2022 г., но като цяло марката отбеляза известно подобрение.
Като марка Opel се изкачи до 19-о място от 29 през 2022 г. след тревожния резултат от 28-о място през 2020 г. в класацията на английския сайт CarBuyer. Това позиционира марката точно зад конкурента Volkswagen, но пред някои премиум марки като Mercedes. Клиентите харесват експлоатационните разходи на своите автомобили и са достатъчно доволни от възможността за лесно свързване на телефони с инфотейнмънта, но пространството за краката на задните седалки и изживяването при шофиране не са оценени високо.
В класацията на най-добре оценените автомобили в продажба, отиващата си Astra зае разочароващото 64-то място. Собствениците са критикували почти всички аспекти на автомобила, но сега Astra е тотално различна, със значителни подобрения във всички области, така че би трябвало да се представи по-добре.
Безопасност
Последният Opel Astra не може да се справи с лидерите в класа по отношение на безопасността, тъй като Euro NCAP му даде четири звезди от пет при последните краш тестове, което съвпада с оценките, които даде на Opel Mokka и Opel Corsa.
Все пак си струва да се отбележи, че той е подложен на по-строги тестове от петзвездните Ford Focus и Volkswagen Golf, тъй като тестовете на NCAP стават по-строги на всеки две години. Защитата на гръдния кош е сравнително слаба. Въпреки това резултатите от 80% и 82% за защита на възрастни и деца пътници са напълно прилични.
Стандартното оборудване за безопасност варира в зависимост от равнището на оборудване. Edition включва Асистент за спазване лентата на движение, Асистент за аварийно спиране при засечена опасност с цел предотвратяване или смекчаване удар, Разпознаване на разширен пакет пътни знаци, Система за разпознаване на умората у водача с три степени на известяване (DDS), Адаптивен круз контрол с Stop&Go функция и ограничител на електронен ограничител на скоростта.
GS Line добавя 360° панорамна камера и мултифункционален кожен волан с отопление и пера за смяна на предавките.
Финално „но“
Новата Astra със сигурност е по-добра от предшественика си почти във всички направления, които интересуват редовия консуматор на автомобилна услуга. Но не можем и да не пуснем сълза, че тотално скъсва с оригиналните продукти на производителя Opel (съсипан от General Motors). Едва ли ще видим OPC изпълнение, докато не дойде Performance версия на 308, която така или иначе ще е хибрид.
Коментирайте статията в нашите Форуми. За да научите първи най-важното, харесайте страницата ни във Facebook, и ни последвайте в Telegram и Viber или изтеглете приложението на Kaldata.com за Android, iOS и Huawei!