
Ултравиолетовите (UV) сушилни за лак за нокти са нещо като малки солариуми за ръце. Често срещани са както в салоните за нокти, така и в домашните козметични комплекти. Излъчват ултравиолетови лъчи, за да изсушат бързо формулите за лак за нокти, познати като шеллак, както и геловете за нокти.
Ново проучване предупреждава, че тези устройства представляват по-голяма опасност за общественото здраве, отколкото се смяташе досега.
Могат да причинят рак, подобно на солариумите.
Изследователи от Калифорнийския университет в Сан Диего установиха, че използването им води до клетъчна смърт и мутации, причиняващи рак, в човешките клетки.
Въпреки това UV лампите за нокти обикновено се продават, без да се обръща особено внимание на потенциалните рискове за здравето. Това притеснява експертите, които са публикували своето проучване в Nature Communications.
Ако погледнете начина, по който се представят тези устройства, те се предлагат на пазара като безопасни, без да има причини за безпокойство. Но доколкото ни е известно, досега никой не е изследвал тези устройства и как те влияят на човешките клетки на молекулярно и клетъчно ниво.
Людмил Александров, професор по биоинженерство и клетъчна и молекулярна медицина в Калифорнийския университет в Сан Диего.
Професор Александров и колегите му са забелязали съобщения в медицинските списания за хора, които често си правят гел маникюр, като например участнички в конкурси за красота и козметички, които сега имат редки видове рак на пръстите си.
Липсва молекулярно разбиране за това какво правят тези устройства с човешките клетки.
Ултравиолетовата светлина, която е с по-къса дължина на вълната от видимата, се разделя на три класификации в зависимост от дължината си – UVA, UVB и UVC. Обикновено UV лампите за нокти съдържат крушки, които излъчват вълни с дължина между 340 и 395 nm – т.е. в групата на UVA.
Вече е известно, че UVA допринася за развитието на рак на кожата.
В солариумите се използват флуоресцентни лампи, които излъчват предимно UVA, с по-малки дози UVB. Категорично доказано е, че са канцерогенни, но светлината от лампите за нокти не е добре проучена, въпреки че има сходна дължина на вълната.
За изследването си учените са използвали два вида човешки клетки – кератиноцити и фибробласти, както и клетки, извлечени от миши ембриони.
Трите типа клетки са изложени на две различни условия – „остро излагане“ и „хронично излагане“ – под ултравиолетови лампи за нокти.
При острата експозиция са изложени на въздействието на UV лъчи в продължение на 20 минути, след което са били извадени за един час, за да се възстановят или да се върнат към първоначалното си състояние, и след това са били подложени на още една 20-минутна експозиция.
В същото време при хроничното излагане клетките са били поставяни под машината за 20 минути на ден в продължение на три последователни дни.
Изследователите установяват, че единичната 20-минутна сесия води до смъртта на между 20 и 30% от клетките. Три последователни 20-минутни експозиции водят до смъртта на между 65 и 70% от изложените клетки.
Експозицията също така причинила митохондриални и ДНК увреждания в останалите клетки и довела до мутации с модели, които могат да се наблюдават при рак на кожата при хората.
Като цяло резултатите показват, че честата или многократна употреба на тези устройства е вредна за човешките клетки.
Незащитеното излагане както на UVA и UVB уврежда ДНК в клетките на кожата, като води до мутации, които могат да доведат до рак на кожата.
Според Администрацията по храните и лекарствата (FDA) UV лампите за нокти представляват нисък риск за здравето, „когато се използват според указанията на етикета“.
Междувременно проучване от 2014 г. в JAMA Dermatology установи, че нивото на излагане на UVA лъчи, свързано с гел маникюр на всеки две седмици, вероятно не е достатъчно високо, за да увеличи значително риска от рак на кожата.
Необходимо е дългосрочно епидемиологично проучване, за да се твърди категорично, че използването на UV лампи за нокти води до повишен риск от рак на кожата.
Вероятно подобни проучвания ще отнемат поне десетилетие, за да бъдат завършени и впоследствие да информират широката общественост.
Людмил Александров.
Коментирайте статията в нашите Форуми. За да научите първи най-важното, харесайте страницата ни във Facebook, и ни последвайте в Telegram и Viber или изтеглете приложението на Kaldata.com за Android, iOS и Huawei!