Мумифицираните останки на тийнейджър, погребан преди 2300 години, наречен златното момче на Египет, дълго време бяха забулени в мистерия. Сега те са „дигитално разопаковани“ от учените, разкривайки интимни подробности, които не са били открити повече от век.
Рентгенолози от университета в Кайро, Египет, са използвали компютърна томография, за да разопаковат останките по неинвазивен начин. Разкрили са признаци на богатство, както и усилия за осигуряване на безопасното му преминаване в задгробния живот.
Според авторите на публикувано във вторник изследване, 49 скъпоценни амулета са украсявали останките, включително златен скарабей.
Той е бил използван за заместване на сърцето на момчето.
Египетските балсаматори са поставяли амулети, за да предпазят и осигурят жизненост на тялото в задгробния живот. Златен амулет за езика е бил поставян в устата, за да се гарантира, че починалият ще може да говори в задгробния живот.
Сахар Салим, професор по радиология в медицинския факултет на Каирския университет и съавтор на изследването, говори NBC News.
Непокътнатите останки са показателни както за социално-икономическия статус на момчето, така и за значението на амулетите в задгробния живот. Той е бил централен акцент в сложната система от вярвания на древните египтяни.
Тялото е било подложено на „много скъп и щателен процес на модификация“, казва Салим.
В изследването пише, че сърдечният скарабей се споменава в глава 30 от Книгата на мъртвите. Той е бил важен в задгробния живот по време на съденето на починалия и претеглянето на сърцето спрямо перото на богинята Маат.
Мумифицираните останки са открити през 1916 г. в гробището в Наг ел-Хасай в Южен Египет. То се е използвало между 332 и 30 г. пр.н.е., в т.нар. период на Птолемеите.
По степента на срастване на костите и по неизбилите мъдреци експертите са успели да определят, че момчето е било на 14 или 15 години. То е било с ръст 128 см и необрязано. Причината за смъртта му не е могла да бъде установена.
Тленните останки на момчето били положени в два ковчега – външен с гръцки надпис в черно и вътрешен дървен саркофаг.
Освен с позлатена маска, тийнейджърът е бил погребан и с чифт сандали.
Сандалите вероятно са били предназначени да позволят на момчето да излезе от ковчега. Според ритуалната Книга на мъртвите на древните египтяни починалият е трябвало да носи бели сандали, за да бъде благочестив и чист, преди да прочете стиховете ѝ.
Амулетите са били поставяни както във вътрешността на „златното момче“, така и между обвивките, използвани за мумифициране на останките. Сканирането разкрива, че те са били подредени в три колони.
Много от амулетите са били метални, вероятно златни, а другите амулети са били изработени от фаянс, камъни или изпечена глина.
Коментирайте статията в нашите Форуми. За да научите първи най-важното, харесайте страницата ни във Facebook, и ни последвайте в Telegram и Viber или изтеглете приложението на Kaldata.com за Android, iOS и Huawei!