Абонирай се
Gamezone България
  • Начало
  • IT Новини
  • Игри
  • Хардуер
  • Контакт
  • Абонамент
No Result
View All Result
  • Начало
  • IT Новини
  • Игри
  • Хардуер
  • Контакт
  • Абонамент
No Result
View All Result
Gamezone България

Разработка на независими игри, що е то и има ли почва у нас

Gamezone by Gamezone
January 24, 2023
in Игри
0
Home Игри
Share on FacebookShare on Twitter

Производството на видео игри е една от индустриите, които записаха впечатляващи рекорди по време на годините, белязани от COVID пандемията. Световният пазар на видео игри стана изключително масивен, като само за 2021 г.  приходите се изчисляват на 180,3 милиарда щатски долара. Ако секторът продължава с тези темпове на развитие, то през 2031 г. се очаква приходите да надхвърлят 510 милиарда долара.

В цялата тази ситуация от главозамайващи суми има един сегмент от разработката на игри, които доста често остава скрит за масовия потребител. Става въпрос за малките гейминг студия, които разработват независими видео игри. Такъв тип студия нямат финансовите възможности на големите компании, но за сметка на това са много по-гъвкави. Това се оказа изключително ценно качество през последните години, когато веригите за доставки бяха тотално нарушени. Доказателство за това е, че през 2020 г. големите играчи в индустрията са публикували с 10% до 20% по-малко игри в платформата Steam, в сравнение с предходните две години. Независимите малки разработчици обаче са публикували с 25,6% повече игри през 2020 г., спрямо 2019 г.

Все пак не може да се залъгваме и трябва да сме наясно, че това си е абсолютна битка на Давид срещу Голиат. Независимите игри може да се увеличават като бройка, но над 50% от такива игри в Steam регистрират печалби в рамките на 4000 щатски долара. Едва 1% от независимите игри достигат границата от 7 милиона долара печалба.

Къде се намира България по отношение на разработка на независими игри?

За да отговорим на този въпрос, разговаряхме с Радостин Стойчев, изпълнителен директор и основател на независимото гейм студио Tritan Technology.

Едно от първите неща, които трябва да се разгледат, в която и да е индустрия, е ситуацията с квалифицираните кадри. Според Радостин, въпреки малките размери на нашата страна, ние разполагаме със страхотни специалисти във всяка една сфера от разработката на игри. Много от тях навлизат в този бизнес точно подтикнати от мечтата си да реализират някаква своя идея. На сцената обаче излиза основното разковниче в индустрията, а именно заплащането, което прави събирането и задържането на екип от ентусиасти за цялостна разработка на независим проект доста трудно. Така се стига и до най-често срещания модел на работа по независими игри: добрите специалисти са ангажирани в ААА компании и ако имат желание или стимул работят по малки странични проекти в свободното си време.

Външното финансиране е монета с две страни

Финансирането винаги е предизвикателство. Трудно е да навиеш добри специалисти да работят за ниското заплащане, което може да предложи една „инди“ (независима) компания, а в някои случаи такива фирми могат да предложат само процентен дял от евентуална печалба. От друга страна липсата на инвеститор дава пълна творческа свобода, което в повечето случаи се припокрива с началния мечтателски импулс, който обикновено задвижва подобни начинания. Екипите и проектите съответно са доста по-малки от големите ААА игри, но пък съумяват да прокарат оригинални идеи.

От друга страна има ли финансиране, може да се осигурят необходимите ресурси под формата на съответните специалисти. А в контекста на глобализацията това наистина е много по-лесно от преди. В повечето случаи екипите са  международни и тясно специализирани в съответните аспекти на дадения проект.

Как се издържат независимите гейм студията в България

Един от работещите механизми за издържане на малките играчи в нашата страна е чрез аутсорсване за големи компании. Част от ресурса на компанията е отдаден на аутсорсинга като механизъм за поддържане на студиото живо и за завъртането на някакъв оборот, който да “храни” останалата част от хората, които са фокусирани върху вътрешния проект.

Независимо от начина на намиране на средства почти всяко независимо гейм студио трябва да е наясно, че няма капацитета да представи продукция, която да е перфектна във всяко едно отношение. Трябва да се правят и жертви. В повечето случаи компромис се прави с графиката, защото изисква огромен ресурс и си е скъпо начинание да докараш изгледа на ААА игра. С едно нещо обаче не трябва никога да се прави компромис.

„Независимо от мащаба на проекта, фокусът винаги трябва да е върху основните геймплей механики. Те трябва да се “барнат”, така че дребните повторяеми действия в играта да са забавни и да носят удовлетворение на играчите,“ категоричен е Радостин.

В наши дни много често игрите имат многобройни „мета“-механики, които с две думи са допълнителни геймплей елементи в стил „постижения“, батъл пасове, състезания в ранглисти и т.н., но те са доста трудоемки за изпълнение и просто не работят, ако основата на играта няма нужното качество.

Провалът е сигурният път към успеха

Почти всички малки гейминг студия започват своя път с провал. Това важи в още по-голяма степен за тези, които се развиват на територията на България. Tritan Technology не правят изключение от това правило.Тяхната история започва още през 2017 г. с изключително амбициозната Pillars Of History –  ролева игра по българската история с елементи на обучение. Екипът успява да обедини около себе си хора с различни професии и компетенции, за да може играта да бъде изключително реалистична както като геймпей, така и като история. За проекта доброволно работят специалисти по история и художници. Въпреки пламенното начало, идеята не вижда бял свят, поне засега!

„Ударихме на камък, въпреки сериозните ни усилия и време, които отделихме за това дело. Премеждията ни с този проект ни отрезвиха и се върнахме на чертожната дъска,“ коментира Радостин.

През 2023 г. гейминг студиото все още съществува, вече с портфолио, с което да се похвали и бъдеще пред себе си. В момента българската компания си партнира с друго студио по разработката на крикет игра, в която ще фигурират едни от най-известните световни играчи в този спорт. Имайки предвид, че крикетът е най-популярният спорт в държави като Индия и Пакистан, а също така е сред любимите в развити икономики като Великобритания, Австралия и Нова Зеландия, то проектът има сериозни шансове за голям успех.

Радостин и колегите му не отстъпват от „инди“ същността на своята фирма и също така работят над своя платформър игра, която има доста интересна визия и история. Гейминг студиото прави опити и за разработка на приложения в сферата на обучението.

Каквато ни е държавата, такъв ще ни е и геймингът

Нямаше начин да не попитамe Радостин за неговите очаквания за бъдещото на гейминг индустрията в България.

„Докато не спрем да плюем по хората, които успяват и не се разрешат някои критични проблеми със здравеопазване, корупция и елементарни ежедневни предизвикателства, не очаквам особено развитие в тази сфера. След случая NEXO, очаквам много компании в сектора да преосмислят дългосрочните си планове за развитие на родна почва.“

Игрите, които завършват тъжно са малко на брой, така че ще намерим щастлив край и за този материал.

Трудно е да се работи в независимия гейминг сектор, но не липсват и инициативи в негова подкрепа. Една такава е на доста високо ниво. Става въпрос за резолюция на Европейския парламент от 10 ноември 2022 г. относно електронните спортове и видеоигрите. Първото, което прави впечатление в този документ е, че за първи път се говори за разработването на последователна, дългосрочна европейска стратегия за видеоигрите. Другото радостно нещо е, че програмите „Творческа Европа“ и „Хоризонт Европа“ предоставят финансиране за европейския сектор на видеоигрите, но според Европейския парламент размерът на финансирането по тези програми е доста нисък и има необходимост за преразглеждане на критериите за допустимост.

Резолюцията предлага и идеята за въвеждане на етикета „Европейска видеоигра“. По този начин регионалните производители ще имат възможността да заявят пред света своето присъствие и това, че са признати.

Европейският парламент инициира и пилотен проект със заглавие „Разбиране на стойността на европейското общество за видеоигри“, който има за цел да развие по-добро разбиране на стойността на сектора на видеоигрите и неговото въздействие върху редица области на политиката и върху обществото като цяло.

Ако тези документи не са само пожелателни, а доведат до реални действия, то тогава определено бъдещето пред европейските гейм компании ще бъде една идея по-светло.

Станете част от общността на Kaldata.com във Viber

Коментирайте статията в нашите Форуми. За да научите първи най-важното, харесайте страницата ни във Facebook, и ни последвайте в Telegram и Viber или изтеглете приложението на Kaldata.com за Android, iOS и Huawei!

Share408Tweet255Pin92Scan
Previous Post

Изтекоха характеристиките на новия чип Snapdragon 8cx Gen 4

Next Post

По случай китайската Нова година Godeal24 предлага големи отстъпки: Windows 10 само за $6,12 и доживотен MS Office 2021

Related Posts

Видеокарта спаси работник от уволнение

Видеокарта спаси работник от уволнение

January 28, 2023
HBO обяви, че ще има втори сезон на „Последните оцелели“

HBO обяви, че ще има втори сезон на „Последните оцелели“

January 27, 2023
85% от хората над 65 години в проучване на Samsung UK играят видео игри

85% от хората над 65 години в проучване на Samsung UK играят видео игри

January 27, 2023
Нова игра в Steam струва 2000 долара и се превърта за по-малко от 2 часа

Нова игра в Steam струва 2000 долара и се превърта за по-малко от 2 часа

January 26, 2023
Според ново проучване онлайн игрите могат да донесат на играчите хиляди на месец

Според ново проучване онлайн игрите могат да донесат на играчите хиляди на месец

January 26, 2023
Хакери продават на търг изходния код на League of Legends за 10 млн. долара

Хакери продават на търг изходния код на League of Legends за 10 млн. долара

January 26, 2023
Next Post
По случай китайската Нова година Godeal24 предлага големи отстъпки: Windows 10 само за $6,12 и доживотен MS Office 2021

По случай китайската Нова година Godeal24 предлага големи отстъпки: Windows 10 само за $6,12 и доживотен MS Office 2021

ФБР обвинява севернокорейски хакери, че са откраднали 100 млн. долара при обира на Harmony Bridge

ФБР обвинява севернокорейски хакери, че са откраднали 100 млн. долара при обира на Harmony Bridge

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • Trending
  • Comments
  • Latest
TP-Link обяви на IFA 2020 решение от ново поколение, разработено и предназначено за всички бизнес сектори

TP-Link обяви на IFA 2020 решение от ново поколение, разработено и предназначено за всички бизнес сектори

September 15, 2020
И играчките за деца вече са инфлуенсери

И играчките за деца вече са инфлуенсери

June 15, 2019
AV-Test: най-добрите антивирусни програми за домашни потребители към месец юни

AV-Test: най-добрите антивирусни програми за домашни потребители към месец юни

July 31, 2018
Съоснователят на Facebook: „ББД трябва да бъде въведен още сега“

Съоснователят на Facebook: „ББД трябва да бъде въведен още сега“

February 20, 2018
Renault е продал най-много електромобили в Европа

Renault е продал най-много електромобили в Европа

December 8, 2020
Локхийд Мартин започна производството на българската партида F-16

Локхийд Мартин започна производството на българската партида F-16

January 29, 2023
Ще можете да „пишете“ собствени приложения за AR/VR хедсета на Apple

Ще можете да „пишете“ собствени приложения за AR/VR хедсета на Apple

January 29, 2023
Благодарение на ChatGPT капиталът на Дженсен Хуанг нарасна с $4,6 милиарда

Благодарение на ChatGPT капиталът на Дженсен Хуанг нарасна с $4,6 милиарда

January 29, 2023
Непредвидена ситуация: пътниците на безпилотните таксита спят в края на пътуването

Непредвидена ситуация: пътниците на безпилотните таксита спят в края на пътуването

January 29, 2023
Написаният от ChatGPT код на JavaScript може наистина да ви шокира

Написаният от ChatGPT код на JavaScript може наистина да ви шокира

January 29, 2023

Популярни статии

    За Нас

    Добре дошли в Gamezone България! Тук ще намерите информация за новите компютърни игри. Ще ви запознаем с техните разработчици, с мнения на геймъри, както и с пикантни истории около създаването им.

    Популярни тагове

    Adata review Sponsored ssd XPG

    Скорошни новини

    Локхийд Мартин започна производството на българската партида F-16

    Локхийд Мартин започна производството на българската партида F-16

    January 29, 2023
    Ще можете да „пишете“ собствени приложения за AR/VR хедсета на Apple

    Ще можете да „пишете“ собствени приложения за AR/VR хедсета на Apple

    January 29, 2023
    • Контакт (Contact)

    © 2018 Gamezone - Гейминг новини и ревюта от Gamezone България.

    No Result
    View All Result
    • Начало
    • IT Новини
    • Игри
    • Хардуер
    • Контакт
    • Абонамент

    © 2018 Gamezone - Гейминг новини и ревюта от Gamezone България.

    Login to your account below

    Forgotten Password?

    Fill the forms bellow to register

    All fields are required. Log In

    Retrieve your password

    Please enter your username or email address to reset your password.

    Log In