
Американската компания за производство на полупроводници от силициев карбид (SiC) Wolfspeed, планира да построи фабрика за чипове в Германия, съобщава немското издание Handelsblatt. Това е значителна стъпка напред както за „зелената мобилност“ на страната, така и за индустрията на Европа.
Според вестника съоръжението ще струва над 2 милиарда евро и ще бъде разположено в югозападната част на германската провинция Заарланд. Серийното производство се очаква да започне след четири години. Немският автомобилен доставчик ZF ще държи миноритарен дял във фабриката, но ще бъде мажоритарен акционер в съпътстващия изследователски център.
Решението на Wolfspeed да построи завод в Германия е тласък за местната автомобилна индустрия, особено когато става въпрос за електрически превозни средства. Въпреки че силициевият карбид (съединение на силиций и въглерод) е по-скъп от конвенционалния силиций, SiC чиповете се считат за по-обещаващи от традиционните, тъй като те са способни да увеличат пробега на електромобилите, да намалят времето за зареждане и да редуцират оперативните разходи поради по-ниската консумация на енергия. И след като заводът ще е „под ръка“ на световни лидери в автомобилостроенето, като BMW, Mercedes и Volkswagen, те ще могат да си осигурят лесен достъп до веригата за доставки.
Намерението на Wolfspeed е добра новина също и за Европейския съюз, който се бори за мястото си в сектора на производството на чипове – в момента заема 10% от световния пазар. Слабата позиция на съюза се открои особено много по време на пандемията, когато каналите за доставки се сринаха и предизвикаха недостиг на чипове за производството, което доведе до спиране на работата на цели индустрии.
След челния си сблъсък с проблема, лидерите на Европейския съюз взеха някои мерки, с които да се опитат да подобрят вътрешния си производствен капацитет. На първо място бе предложен Закон за чиповете в съюза, който в съществената си част има за цел да насърчи местната индустрия за производство на полупроводници и да увеличи глобалния пазарен дял на блока до 20% до 2030 г. ЕС също така се опитва да привлече повече инвестиции от световни технологични гиганти, които да строят фабрики на континента. Intel, например, вложи 68 милиарда евро в производствена инфраструктура в Германия, а ето че сега и от Wolfspeed разкриват плановете си да се възползват от потенциала на Европа.
Макар и плановете на Европейския съюз да се превърне в основен производител на чипове да се намират още в начален етап, то гарантирането на подобни инвестиции определено вдъхва надежда в техния успех.
Коментирайте статията в нашите Форуми. За да научите първи най-важното, харесайте страницата ни във Facebook, и ни последвайте в Telegram и Viber или изтеглете приложението на Kaldata.com за Android, iOS и Huawei!