
Фундаменталното откритие ще доведе до създаването на по-ефективни ваксини срещу рак, много по-добра имунотерапия и още много други методи за лечение на различни заболявания, свързани с възпаленията.
Имунната памет се формира след прекарана инфекция или ваксинация и помага на организма ефективно да се противопостави на патогените. Така например, предишната инфекция дава възможност да се предотврати повторното заразяване, докато ваксината предотвратява първичната инфекция чрез предварително обучение на имунната памет. Учените отдавна се опитват по-добре да разберат имунните реакции в човешкото тяло, които се проявяват при различните заболявания и състояния – от рак до възпаление.
„Имунната система ни предпазва от болестите, в нея протичат много сложни взаимодействия и ако нещо се наруши, това води до заболяване. Проучихме ролята на Т-клетките в регулирането на имунната памет, за да разберем по-добре съответните механизми“, заяви авторът на представената тези дни научна работа Ема Тейшейро от Университета в Мисури.
При експерименти с лабораторни мишки учените са проучили как повишаването на нивата на възпаление се отразява на имунната памет. Те предполагаха, че по-силното възпаление ще доведе до по-силен имунен отговор и следователно до по-силна имунна памет.
Оказва се, че е точно обратното: имунната памет намалява и отслабва при силно възпаление.
Въпреки че откритието е от фундаментално естество и изисква по-нататъшно проучване, резултатите са много важни за клиничната практика. В ново изследване учените възнамеряват да приложат своите открития за разработване на по-ефикасни методи за борба с рака, хроничната обструктивна белодробна болест, астмата, васкулопатията и други заболявания, свързани с възпаленията.
Коментирайте статията в нашите Форуми. За да научите първи най-важното, харесайте страницата ни във Facebook, и ни последвайте в Telegram и Viber или изтеглете приложението на Kaldata.com за Android, iOS и Huawei!