
Играта на видеоигри може да ви направи по-добър шофьор. Това твърдение вероятно ви навежда на мисълта за игри като Gran Turismo или Forza Motorsports. Разбира се, тези игри могат да научат играчите на механиката на шофиране, особено при използване на волана и педалите за управление.
Но дали те са най-добрите за подобряване на уменията за шофиране?
По ирония на съдбата проучвания показват, че шутърите от първо лице, като Call of Duty, всъщност носят повече ползи за водачите, отколкото игрите за шофиране.
Един от най-очевидните и най-често цитирани положителни ефекти от играенето на видеоигри е подобрената координация между очите и ръцете.
Според проучване от 2014 г., проведено от Университета в Торонто, играенето на интензивни видеоигри като Call of Duty или Assassin’s Creed не подобрява надеждно сензомоторния контрол (координацията око-ръка).
То обаче подобрява сензомоторното обучение, което означава, че геймърите са по-добри от неиграещите в изпълнението на задачи с „последователна и предвидима структура“.
Изследователите проверяват това, като карат двете групи да държат курсора в бял квадрат, докато той се движи по компютърния екран.
Първоначално и двете групи се представили еднакво. След като участниците продължили да се упражняват, геймърите показали много по-добро и по-бързо подобрение в поддържането на курсора в квадрата, отколкото участниците, които не са геймъри.
Може да не изглежда, че поддържането на курсора в квадрат на компютърния екран води до подобряване на шофирането, но всъщност е така.
Не става въпрос за действието, което се извършва на екрана, а за това, което се случва в мозъка. Когнитивните функции и остротата на зрението са това, което има значение. Осъзнаването на това, че квадратът е променил посоката си, и последващата промяна на курса на курсора, преди той да напусне пределите му, са пряко свързани със ситуации, в които шофьорът трябва да вземе решение за част от секундата, за да избегне произшествие.
Има и други доказателства, че Call of Duty и други подобни игри могат да подобрят уменията, използвани при шофиране.
Професорът по мозъчни и когнитивни науки Дафне Бавелие от Университета в Рочестър прекарва по-голямата част от времето си в изучаване на когнитивните ефекти от игрите.
Има някои интересни прозрения за това как играенето на екшън видеоигри влияе на играчите.
Тя и екипът ѝ са измерили зрението в лаборатория на геймъри и неиграчи и първите постоянно са имали по-добро зрение от вторите – дори тези, които са играли до 15 часа седмично, са имали по-добро зрение. Играчите на игри не само имат по-добра острота на зрението, но и по-остро възприемат различните нюанси на сивото.
Д-р Бавелие прави аналогия с пример за шофиране в мъгла.
Представете си, че шофирате в мъгла. Това прави разликата между това да видите колата пред вас и да избегнете инцидент или да попаднете в катастрофа.
Бавелие установява, че хората, които играят Call of Duty, имат много по-добро внимание от тези, които не играят.
Простият тест, който те използват, е да показват на участниците в теста цветни думи и да ги помолят да посочат цвета на мастилото на всяка дума, когато тя се появи. Някои думи въвеждали когнитивен конфликт. Например думата „синьо“ се появява с червено мастило.
Резултатите показват, че геймърите са били много по-бързи в разрешаването на тези конфликти от тези, които не са играли.
Друг тест за внимание включва проследяване на няколко движещи се цели.
Средностатистическият човек може да следи около три или четири обекта едновременно. Играчите на екшън видеоигри имат обхват от около шест до седем.
Бавелие и екипът ѝ провеждат контролирано проучване, за да установят причинно-следствената връзка.
В началото на обучението участниците са били подложени на когнитивни тестове. След това в продължение на две седмици участниците играеха 10 часа екшън игри в 40-минутни сесии. След това участниците направили същите когнитивни тестове и резултатите показали, че те не само се справят по-добре, но и че подобренията продължават да са налице пет месеца след обучението.
Коментирайте статията в нашите Форуми. За да научите първи най-важното, харесайте страницата ни във Facebook, и ни последвайте в Telegram и Viber или изтеглете приложението на Kaldata.com за Android, iOS и Huawei!