Абонирай се
Gamezone България
  • Начало
  • IT Новини
  • Игри
  • Хардуер
  • Контакт
  • Абонамент
No Result
View All Result
  • Начало
  • IT Новини
  • Игри
  • Хардуер
  • Контакт
  • Абонамент
No Result
View All Result
Gamezone България

Заради американските санкции в Китай се наблюдава бум в производството на компютърна електроника

Gamezone by Gamezone
December 7, 2022
in Хардуер
0
Home Хардуер
Share on FacebookShare on Twitter

Досега на няколко пъти се спирахме на това, че Китай инвестира огромни суми пари, буквално трилиони щатски долари в развитието на своя собствена полупроводникова промишленост, в която не се използват чужди технологии. На практика всички пазарни и финансови анализатори са на мнение, че санкциите от страна на Съединените Щати подтикват и стимулират Китай в тази сфера и буквално го избутват напред. Разбира се, всичко това се постига с огромен труд, с изсипването на огромни количества пари и други ресурси.

Но сега започнаха да се появяват нови нюанси относно развитието на полупроводниковата промишленост на Китай. Страната започна да възражда изоставените затворени фабрики, като едновременно с това развива и създава нови производства. Особено голямо старание влага Huawei, както и редица други китайски производители. Нека се спрем малко по-подробно.

Какво всъщност се случва

Изданието Nikkei Asia съобщи, че Китай е започнал да съживява почти всички свои производствени обекти, които бяха на път да затворят врати заради американските санкции. Причината е ясна – те имаха големи чуждестранни поръчки, които сега рязко намаляха заради търговската война между САЩ и Китай.

Един от тези обекти е заводът на Fujian Jinhua Integrated Circuit Co. (JHICC). Това е една от китайските компании, които предлагаха полупроводникови чипове на глобалния пазар. А сега тя вече има няколко големи вътрешни клиента, включително и Huawei. Този китайски технологичен гигант дава не само големи поръчки, но и специалисти, които могат да помогнат във възраждането производството на китайски чипове. Освен инженери и други специалисти този завод получи и специалисти по маркетинг, които са много добре запознати с пазара на полупроводникови компоненти. Това не е за учудване, понеже над 50% от успеха на този вид производство е логистиката – откъде могат да се вземат необходимите ресурси, къде и на кого да бъде продадена крайната продукция. Тези въпроси са крайно актуални за китайската електронна индустрия.

Защо експертите в тази област считат, че най-големият участник в това възраждане е Huawei? Причината е, че тази компания е една от малкото, които разполагат със съответните ресурси, както и със съответните специалисти. Към днешен ден Huawei просто няма възможност да получава процесори и други SoC от чужбина и се налага да започне и да развие свое собствено вътрешно производство на територията на Китай. Когато говорим за развитие трябва да кажем, че Huawei е по-зле, отколкото беше преди търговската война между Съединените Щати и Китай. Но наложените много твърди санкции не успяха да унищожат бизнеса на корпорацията, която вече започна активното развитие производството на свои собствени чипове – както процесори, така и други полупроводникови компоненти.

Китай започна активното развитие на нова логистична система, част от която е и заводът Fujian Jinhua Integrated Circuit Co. (JHICC). Компанията Huawei съвсем не се ограничава само с него и вече започна строежа на свои собствени заводи и вече сключва договори с голям брой китайски компании.

Предполага се, че в този проект участва и друга компания – Quliang Electronics, която в момента вече строи от нулата огромен завод за полупроводникови компоненти, който много напомня на гигафабриките на Tesla. Компанията Quliang Electronics официално заяви пред медиите, че по-голямата част от нейната продукция е предназначена за Huawei. Може би само след няколко години ще можем да видим на пазара съвсем новите модели смартфони на Huawei, продукцията на който много от нас понават.

Независимостта

От 2020 година Китай пристъпи към реализирането на изключително мащабна кампания за развитието на своята собствена електронна промишленост. Целта на тази програма е до 2025 година да бъде постигната пълна независимост от САЩ и американските технологии и разгръщането на собствено производство на електронните компоненти, които са най-необходими за страната.

Да напомним, че именно през 2020 година тайванската компания TSMC под натиска на САЩ отказа да работи съвместно с HiSilicon, която е дъщерна компания на Huawei, и на която тогавашният президент Доналд Тръмп наложи санкции. По това време HiSilicon разработваше своите собствени SoC, които се произвеждаха от TSMC, но след налагането на санкциите производството на тези чипове бе прекратено. За да може да оцелее и да може нормално да работи Huawei започна да изгражда своя собствен инфраструктура за производството на необходимите чипове.

Санкции бяха наложени и срещу компанията Semiconductor Manufacturing International Corp. (SMIC), която и сега е най-големият китайски производител на чипове, като и тя вече няма право да използва американски технологии.

Китай толкова бързо започна да гради наново своята полупроводникова индустрия, че Ерик Шмид и Грам Елисън заявиха пред The Wall Street Journal, че Китай вече диша във врата на САЩ в надпреварата в полупроводниковата промишленост. Нещо повече, редица експерти са на мнение, че е напълно възможно САЩ да остане по-назад и да изгуби тази надпревара.

Усложненията

През месец октомври 2022 година САЩ значително засилиха търговските санкции по отношение на китайската електронна промишленост, като на първо време бяха спрени процесорите и графичните чипове, които се произвеждат с помощта на най-съвременните технологии. Но новите санкции засегнаха и чиповете памет, както и редица други полупроводникови компоненти.

За да могат да справят с тази ситуация китайците дори започнаха нарочно да забавят своите компютърни системи, за да могат да избегнат санкциите.

Един от тези методи е показване на по-ниска скорост за обмен на информацията. Така например китайската Biren промени информацията за своя GPU в официалния си сайт. Преди време там се виждаха 640 GB/s, но сега числото там е 576 GB/s за съвсем същия модел.

Според аналитичната агенция SemiAnalysis забавянето е постигнато чрез изключването на някои функции и модули на чипа, които по-късно могат отново да бъдат включени.

Перспективите

Въпреки всички тези затруднения Китай издържа на удара. Към днешен ден за тази азиатска страна най-важното е да започне производството на съвременни високопроизводителни чипове, понеже всички производители използват някакви американски технологии и директно зависят от САЩ. Ето защо те отказват да доставят чипове на Китай.

Но към днешен ден постепенно започна да расте активността на компаниите, които произвеждат необходимото сложно оборудване за производството на чипове. За периода от 2019 до края на 2021 година приходите на китайските компании от подобен род са нараснали с немалките 121%. Собствено производство със всички сили развива Huawei, както и някои други големи китайски компании. Особено активна е SMIC – тази компания успя на практика от нулата да създаде собствени поточни линии за производството на съвременни процесори.

Още една компания от Китай – AMEC наскоро заяви, че самостоятелно е разработила собствено оборудване за производството на чипове чрез 5 нанометров технологичен процес. Същата компания наскоро сподели пред медиите, че вече предлага оборудване за обработването на 300 мм силициеви пластини, които могат да се използват за широк спектър технологични процеси – от 65 nm до 5 nm.

Има и други. Компанията HSMC вече приключва изграждането на необходимата производствена инфраструктура за производството на 14 nm процесори и възнамерява след две години да премине към 7 nm. А компанията Ziguang разработи 512-ядрен процесор, който се произвежда чрез 7 нанометров технологичен процес.

И още, съвместното предприятие, съставено от компанията Via Technologies и правителството на Китай започна да произвежда процесорите KaiXian KX-6780A и KX-U6880A. Плюс още един важен чип – процесорът KX-6640MA X86 с тактова честота 2,1 GHz, която може да се повишава до 2,6 GHz.

А Huawei вече строи свой собствен завод за производството на съвременни чипове. Първи ще бъде произвеждана SoC с име Kirin 9006C чрез 5 нанометров технологичен процес. Това е чип с 8х процесорни ядра с тактова честота 3,13 GHz. Huawei строи този завод съвместно с SMIC.

Експертите в тази област са на мнение, че сега на Китай никак не му е леко, но в дългосрочна перспектива няма как да не успее. Тези санкции накараха местните компании да започнат да се развиват и да търсят алтернативи. Те всъщност точно така и правят и изобщо не седят, за да чакат краха. В крайна сметка те съвсем ще престанат да купуват компоненти отвън, а САЩ може да изгуби един огромен пазар.

Станете част от общността на Kaldata.com във Viber

Коментирайте статията в нашите Форуми. За да научите първи най-важното, харесайте страницата ни във Facebook, и ни последвайте в Telegram и Viber или изтеглете приложението на Kaldata.com за Android, iOS и Huawei!

Share408Tweet255Pin92Scan
Previous Post

Apple Music Sing: новата функция на iPhone за най-доброто домашно караоке

Next Post

Overwatch 2 сезон 2 вече е факт

Related Posts

Ще можете да „пишете“ собствени приложения за AR/VR хедсета на Apple

Ще можете да „пишете“ собствени приложения за AR/VR хедсета на Apple

January 29, 2023
Благодарение на ChatGPT капиталът на Дженсен Хуанг нарасна с $4,6 милиарда

Благодарение на ChatGPT капиталът на Дженсен Хуанг нарасна с $4,6 милиарда

January 29, 2023
Производителите на уреди са разочаровани, че по-малко от 50% от клиентите им ги свързват с интернет

Производителите на уреди са разочаровани, че по-малко от 50% от клиентите им ги свързват с интернет

January 28, 2023
Intel отчита огромна загуба през четвъртото тримесечие на 2022, заради намаляващото търсене на PC

Intel отчита огромна загуба през четвъртото тримесечие на 2022, заради намаляващото търсене на PC

January 28, 2023
Seagate: HAMR дисковете от второ поколение с капацитет от 30 TB са почти тук

Seagate: HAMR дисковете от второ поколение с капацитет от 30 TB са почти тук

January 27, 2023
21+ програми за анализ и бенчмарк на вашия хардуер

21+ програми за анализ и бенчмарк на вашия хардуер

January 27, 2023
Next Post
Overwatch 2 сезон 2 вече е факт

Overwatch 2 сезон 2 вече е факт

Наистина ли механичните твърди дискове са отживелица

Наистина ли механичните твърди дискове са отживелица

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • Trending
  • Comments
  • Latest
TP-Link обяви на IFA 2020 решение от ново поколение, разработено и предназначено за всички бизнес сектори

TP-Link обяви на IFA 2020 решение от ново поколение, разработено и предназначено за всички бизнес сектори

September 15, 2020
И играчките за деца вече са инфлуенсери

И играчките за деца вече са инфлуенсери

June 15, 2019
AV-Test: най-добрите антивирусни програми за домашни потребители към месец юни

AV-Test: най-добрите антивирусни програми за домашни потребители към месец юни

July 31, 2018
Съоснователят на Facebook: „ББД трябва да бъде въведен още сега“

Съоснователят на Facebook: „ББД трябва да бъде въведен още сега“

February 20, 2018
Renault е продал най-много електромобили в Европа

Renault е продал най-много електромобили в Европа

December 8, 2020
Локхийд Мартин започна производството на българската партида F-16

Локхийд Мартин започна производството на българската партида F-16

January 29, 2023
Ще можете да „пишете“ собствени приложения за AR/VR хедсета на Apple

Ще можете да „пишете“ собствени приложения за AR/VR хедсета на Apple

January 29, 2023
Благодарение на ChatGPT капиталът на Дженсен Хуанг нарасна с $4,6 милиарда

Благодарение на ChatGPT капиталът на Дженсен Хуанг нарасна с $4,6 милиарда

January 29, 2023
Непредвидена ситуация: пътниците на безпилотните таксита спят в края на пътуването

Непредвидена ситуация: пътниците на безпилотните таксита спят в края на пътуването

January 29, 2023
Написаният от ChatGPT код на JavaScript може наистина да ви шокира

Написаният от ChatGPT код на JavaScript може наистина да ви шокира

January 29, 2023

Популярни статии

    За Нас

    Добре дошли в Gamezone България! Тук ще намерите информация за новите компютърни игри. Ще ви запознаем с техните разработчици, с мнения на геймъри, както и с пикантни истории около създаването им.

    Популярни тагове

    Adata review Sponsored ssd XPG

    Скорошни новини

    Локхийд Мартин започна производството на българската партида F-16

    Локхийд Мартин започна производството на българската партида F-16

    January 29, 2023
    Ще можете да „пишете“ собствени приложения за AR/VR хедсета на Apple

    Ще можете да „пишете“ собствени приложения за AR/VR хедсета на Apple

    January 29, 2023
    • Контакт (Contact)

    © 2018 Gamezone - Гейминг новини и ревюта от Gamezone България.

    No Result
    View All Result
    • Начало
    • IT Новини
    • Игри
    • Хардуер
    • Контакт
    • Абонамент

    © 2018 Gamezone - Гейминг новини и ревюта от Gamezone България.

    Login to your account below

    Forgotten Password?

    Fill the forms bellow to register

    All fields are required. Log In

    Retrieve your password

    Please enter your username or email address to reset your password.

    Log In