
Най-големият радиотелескоп в света официално е в процес на построяване в Австралия с цел да стане междуконтинентален инструмент. Той ще бъде готов малко преди 2030 г. Радиотелескопът ще позволи на астрономите да виждат много по-добре отдалечените обекти, като улавя радиовълни.
Мрежа от малки телескопи изгражда най-големия радиотелескоп
Името му е Square Kilometer Array (SKA) – идва от първоначалнта идея на учените проектът да заема площ от един квадратен километър. Всъщност SKA заема половин квадратен километър. Според SKA Observatory, екипите са отпразнували подобаващо започването на проекта на специални места в Австралия и Южна Африка.
Радиотелескопът ше включва близо 200 радиоантени и 130 хиляди дипола (по-малки наземни антени). Общо взето, SKA представлява голям телескоп, изграден от много на брой по-малки телескопи.
Радионтените ще бъдат разположени в пустинята Кару в Южна Африка. А всички антени във формата на коледно дърво, ще се намират в дивите части на Западна Австралия. Радиотелескопите имат нужда от тишина, за да могат да се фокусират върху далечните обекти в космоса.
Разположението на подобни научни инструменти в диви местности среща и предизвикателства. В Австралия мравките могат да се „изпържат“, когато са близо до устройствата, а термитите могат да правят гнезда около антените. Освен това, някое кенгуру може да рита антените, а гигантските гущери биха се разхождали навсякъде.
Защо SKA е специален?
Вече съществуват предшественици на SKA, включително и MeerKAT в Южна Африка, който засне невероятните „нишки“ на галактичния център. Но SKA ще предлага много повече.
„За да разберете максимално добре колко чувствителен е радиотелескопът SKA, ще ви кажем, че той може да открие мобилен телефон в джоба на астронавт, който се намира на Марс“, казва Дани Прайс, старши научен сътрудник в Института по радиоастрономия Къртин.
SKA ще наблюдава и масивни обекти като пулсари и черни дупки и ще анализира гравитационните вълни. Космическият телескоп „Джеймс Уеб“ изследва Вселената, но той се фокусира върху инфрачервените вълни, а не върху много по-големите радиовълни.
Когато погледнем цялостната картина на скорошните изобретения и бъдещи космически мисии, то можем да очакваме много интересни открития до края на десетилетието.
Коментирайте статията в нашите Форуми. За да научите първи най-важното, харесайте страницата ни във Facebook, и ни последвайте в Telegram и Viber или изтеглете приложението на Kaldata.com за Android, iOS и Huawei!