
BioHome3D е изработен изцяло от устойчиви дървесни влакна и био-смоли.
Изследователи от университета в Мейн смятат, че може да са намерили решение на проблема с недостига на жилища. Използвайки един от световните и най-големи 3D принтери, Центърът за напреднали структури и композиции към университета (ASCC, Advanced Structures and Composites Center) наскоро създаде първия 3D отпечатан дом, направен изцяло от био материали.
Намирането на начин за производство на такива домове в мащаб е предизвикателство, с което мнозина са се опитали да се справят в последните години. Към днешна дата повечето решения включват използването на бетон или глина и традиционни строителни методи като дървена рамка.
“BioHome3D” на ASCC е различен.
Прототипът с площ от почти 56 кв.м. разполага с 3D отпечатани подове, стени и покрив, изработени от устойчиви дървесни влакна и биологични смоли. Къщата също е напълно рециклируема и не изисква седмици и месеци време за строителство на място, за да се сглоби. След 3D отпечатване на четири модула, центърът сглоби BioHome3D за половин ден. След това на един електротехник му бяха необходими около два часа, за да свърже къщата с електричество.
ASCC предполага, че BioHome3D може да помогне за справяне с недостига на жилища чрез намаляване на материалите и труда, необходими за изграждането им, което да доведе и до достъпни цени.