Първият концептуален Renault Scenic е представен на автомобилното изложение в Париж през 1991 г. и е пуснат в производство през 1996 г. 31 години по-късно историята се повтаря.
Френският автомобилен производител показа Renault Scenic Vision. Това е прототип, който представлява „90%“ от серийния автомобил, който ще види бял свят през 2024 година, по думите на французите. Успяхме да го видим за малко на живо в Париж и споделяме с вас информация и снимки, които успяхме да направим на място.
Новият прототип на Renault ще бъде пуснат в производство през 2024 г. и въпреки че по принцип ще запази името на известния компактен миниван на марката, той ще бъде електрически SUV от сегмент С.
Дизайнът се основава на геометрични и строги форми, вдъхновени от символа на марката – диаманта. Освен това, благодарение на използването на електрически двигател и неговите батерии, разположени под пода на кабината, Scénic Vision има колела (с 21-инчови джанти), разположени в краищата на каросерията, което му позволява да осигури разстояние между осите от 2,83 м.
Усещането за простор се увеличава максимално, благодарение на липсата на централна колона и отварящи се наобратно врати, решение, което вероятно няма да се появи в серийния модел. И накрая, височината от само 1,59 м придава на Renault Scenic Vision спортен вид.
Новият автомобил е създаден на база на платформата CMF-EV, която вече е използвана в настоящото електрическо Renault Megane E-Tech. Той разполага с хибриден двигател, базиран на горивна клетка с водородни клетки, и допълнителна електрическа батерия.
Renault се надява да използва този тип двигатели от 2030 г. нататък. Поради тази причина серийната версия на модела ще бъде пусната в продажба едва през 2024 г. с конвенционални електрически двигатели с мощност до 217 к.с. По този начин Renault Scenic Vision подкрепя ангажимента на френската марка към електрическите превозни средства. Не е изненадващо, че до 2030 г. Renault иска всички нейни модели да бъдат от този тип.
Един от въпросите, които привличат вниманието е, че Renault запазва името Scenic, което в миналото се свързваше с компактния миниван, за SUV в същия сегмент. Renault отбелязва, че това име е свързано с концепцията за семеен автомобил. И твърдят, че това е SUV. Освен това ръководителите на марката отбелязват, че за тях „името Scenic не се свързва с каросерията като такава, а с революционна концепция за автомобил“ и иновации.
Но ако този Scenic Vision се отличава с нещо, то е, че популяризира модела на устойчивост, който Renault иска да приложи за бъдещите си автомобили, като до 2030 г. френската марка иска до 33% от материалите, използвани в нейните автомобили, да бъдат рециклирани.
В Renault Scenic Vision ще се използват до 70% рециклирани материали, а до 95% от материалите, от които е направен този прототип, ще могат да се рециклират в края на живота им. Например подът на автомобила, представляващ мозайка от черни и бели парчета, е изработен от рециклирани бутилки за мляко и пластмасови тръби.
Освен това се използват материали като алуминий (в интериора и на капака на двигателя или вратите), който може да се рециклира, и рециклирани и рециклируеми пластмаси (в седалките, изработени от рециклирани пластмасови тъкани и без оцветяващи пигменти). Scenic Vision използва въглеродни влакна за частите на каросерията или праговете на вратите.
Като концепция автомобилът предлага и много технологични постижения. Най-впечатляващи (но това няма да бъде сериен модел през 2024 г.) може би са динамичните алуминиеви джанти и използването на въздушни възглавници като пашкул за предните седалки още от самото начало.
Първите включват подвижни елементи, които се отварят или затварят в зависимост от нуждите на използване: така джантите ще бъдат „затворени“, за да подобрят аеродинамиката и ефективността при висока скорост, и ще се „отварят“, например, когато превозното средство прецени, че е подходящо. Въздушните възглавници, които са като капсули са разположени в задната част на предните седалки и се задействат от облегалките на седалките, за да покрият цялото тяло на пътниците.
Но това не са единствените технологични елементи. Салонът, който не е много покрит, включва до 10 малки екрана, ориентирани към водача или пътника, в зависимост от жестовете, които камерата разпознава.
Тя включва също сензори за сърдечния ритъм и предна камера, която следи за вниманието и сънливостта на водача, за да го предупреди, ако открие възможни рискове от произшествие, и ако е необходимо, дори да спре автомобила.
Наред с тези сензори Scenic Vision разполага и с различни допълнителни системи за безопасност, като например наблюдение на околната среда и опасни ситуации (напр. много остри завои) с помощта на външни сензори и GPS.
Много интересна е системата за оценка на безопасността. Това е система, която скоро ще се предлага от моделите на марката и която въз основа на данни от сензори анализира навиците на водачите по отношение на ускорението, скоростта, внезапното спиране или степента на внимание към пътя. С тях оценката на безопасността предлага персонализирани съвети за шофиране, а в края на всяко пътуване – оценка на безопасността.
Renault смята, че с тези системи броят на произшествията може да бъде намален със 70% в сравнение с конвенционалното оборудване.
За да се разпознае кой шофьор управлява автомобила, вратите на прототипа включват устройство за разпознаване на лица, което автоматично се отключва, когато собственикът се приближи. Освен това интериорът се адаптира към индивидуалните конфигурации, като например регулирането на седалките или мултимедийната секция.
Най-голямо внимание привлича големият екран между арматурното табло и предното стъкло, който показва информация, свързана с пътуването, но благодарение на системата от предни камери на автомобила този екран може да прожектира и непосредствено заобикалящата среда, сякаш е „прозрачен“. Когато тази функция е активирана, зрителното поле на водача се разширява с 24%, а ъгълът на видимост – с още 6,7 градуса.