
В края на миналия месец бордът на директорите на Activision Blizzard гласува единодушно в полза на сделката по сливането на компанията с Microsoft. Както знаете, в началото на тази година редмъндският технологичен гигант отправи оферта за придобиването на издателя на игрово съдържание на стойност близо 70 милиарда долара, която беше приета от изпълнителния директор на Activision Blizzard Боби Котик. Очаква се сделката да бъде затворена до края на 2023, но дотогава има доста време и не се знае дали тя ще се осъществи.
За да не се получи това има няколко фактора, които трябва да бъдат взети предвид. На първо място това са американските регулаторни органи и федералните власти. Сливането на две толкова могъщи компании в даден сектор може на теория да повлияе отрицателно на пазара, в който те оперират и да се създаде възможност за монополно положение. На второ място идват скандалите около Activision, които бяха оповестени миналото лято. Те не удариха единствено имиджа на компанията, а и цената на акциите на студиото. Това се и оказа причината за протест на голям акционер в Activision Blizzard и призив към инвеститорите в компанията да гласуват против сделката. Според тях спадът в цената на акциите на Activision Blizzard позволява на Microsoft да предложи една цена за компанията, която е далеч по-занижена от тази, която е реалната. Освен това те считат, че потенциала за бъдещо развитие на Activision Blizzard е далеч по-голям и една смяна на целия борд на директорите, както и на Котик, ще повлияе положително на развитието на студиото. В този смисъл, инвеститорите на студиото са силно ощетени. Е, както вече се разбра, сделката получи тяхното одобрение. Но това може да не е края.
Axios предава, че тази седмица Бордът на системата за пенсиониране на служителите на Ню Йорк и няколко пенсионни фонда са внесли официален иск в местен съд към Activision Blizzard. Тук е добре да напомним, че въпросният инвеститор, който призоваваше да се гласува против сделката – SOC Investment Group – се явява инвеститорска група, която оперира с пенсионни фондове и се свързва с профсъюзна организация, наброяваща десетки хиляди членове. Според внесения иск, Боби Котик е ускорил процеса по продажба и е оказал пряко негативно влияние на стойността на компанията, за да избегне неизбежните последици, които ще предизвикат множеството дела, заведени към Activision Blizzard за полова дискриминация и скандалите, свързани с тормоз на работното място. А като знаем политическата атмосфера, която цари в САЩ в последните няколко години, такива със сигурност ще последват и компанията е възможно да пострада доста във финансово отношение. Ищците искат от съда да принуди Котик да им предостави достъпа до набор от документи, включително до тези, свързани с петимата други потенциални купувачи на компанията, които Activision Blizzard са посочили в писмо до Комисията по ценни книжа и борсите на САЩ.
„Вземайки предвид личната отговорност и вина на Котик за нарушената работна среда на Activision, то Бордът е трябвало да е наясно, че той не е компетентен да преговаря за продажбата на компанията“, се твърди в подадения в съда иск.
В коментар по темата за GamesIndustry.biz представител на Activision Blizzard е заявил, че компанията не е съгласна с оплакването и ще представи аргументите си за това в съда. Изданието припомня, че студиото е обект на заведени няколко дела. Срещу тях е заведено дело от организацията, чието разследване разкри нередностите, които са се случвали в продължение на години в офисите на компанията. Освен това дела са заведени и от страна на инвеститори в Activision Blizzard, както и от семействата на пострадалите от тормоз служители на студиото. Заедно с това те са разследвани от Комисията по ценни книжа и борсите на САЩ по отношение на закъснялото разкриване на разследването водено от калифорнийската организация и федерално дело, свързано с полова дискриминация, приключило със споразумение между двете страни.
Изданието напомня, че в делото, заведено за тормоз е замесено лично името на Котик, който в миналото заплашил свой служител, че ще поръча да бъде убит, както и това, че се е намесил в решението за уволнението на негов подчинен, обвинен в упражнен от него сексуален тормоз. В хода на ситуацията стана ясно също така, че бившата му приятелка се е сдобила с ограничителна заповед спрямо него, а той, заедно със своята тогавашна приятелка е осуетил публикуването на това разкритие. Заедно с това, няколко бизнес сътрудника на Котик се обвиняват в неправомерно възползване от вътрешна информация. Дни преди оповестяване на сделката между Activision Blizzard те закупуват акции на компанията на стойност $108 милиона. В друга негативна новина, свързана с компанията, стана ясно, че Activision Blizzard продължават с лошите финансови резултати. В доклада си за първото тримесечие на настоящата година, Activision Blizzard отчитат спад почти по всичко фронтове без King. Това включва движение надолу за приходите на студиото с над една пета, нетните продажби с почти една трета на годишна база и нетната доходност с над 30%. Отчита се огромен отлив на потребители, като най-засегнат от този процес се явява флагманската поредица на Activision Call of Duty – 50 милиона потребители за година.
Коментирайте статията в нашите Форуми. За да научите първи най-важното, харесайте страницата ни във Facebook или изтеглете приложението на Kaldata.com за Android, iOS и Huawei!