
Въпреки че все още са съвсем в своя зародиш и повечето хора приемат абстрактна идеята зад тях, настоящите метавселени като Decentraland и The Sandbox вече започнаха да вършат своята функция на дойни крави за инвеститори, които искат да направят милиони долари – за мнозина това е балон, който може и най-вероятно ще се спука в следващите месеци или години, а за други е дългосрочно инвестиционно начинание, което тепърва предстои да се разгърне и тепърва ще стане достъпно и разбираемо за масовия човек.
Както съобщават от портала CNBC, изкупуването на виртуални парцели и недвижими собствености ще достигне нови висоти през настоящата година, като някои инвеститори вече са готови да платят милиони долари за виртуална „земя“ с надеждата да я разработят в нещо, което някой ден ще може да се продаде за по-голяма цена от тази, която са похарчили за нея.
Facebook, вече известна не само като социална мрежа, но и като компания, която иска да развие Метавселената, след като се ребрандира и като Meta, само ускори тази тенденция, след като обяви, че иска да бъде един от двигателите на развитието на виртуалните светове и да създаде едно по-социално фокусирано виртуално изживяване с добавена реалност.
Изглежда също така инвеститорите в Метавселената и проектите за добавена реалност не се отказват от факта, че голяма част от настоящите начинания и проекти не изглеждаха особено рентабилни или успешни, като очевидно не са малцина тези, които в настоящия момент вярват в дългосрочното бъдеще на концепцията и технологията.
Дигитална земя
Цените на „виртуалните недвижими имоти“ в момента значително се покачват, като само през последните няколко месеца ръстът им бележи повече от 400-500 процента, както става ясно от изявление на главния изпълнителен директор на Tokens.com Андрю Кигел за CNBC.
Компанията му наскоро е похарчила над 2,5 милиона щатски долара за „парцел от виртуалната земя“ в крипто – базираната метавселена Decentraland, която работи със собствената си валута MANA.
И ако сумата ви се струва чутовна, то това далеч не е най-скъпата на виртуална земя в метавселената през последните месеци – честта да е участник в най-скъпата такава сделка се пада на компанията Republic Realm, която определя себе си като „фирма за виртуални недвижими имоти“, която е похарчила 4,3 милиона щатски долара за закупуването на виртуален парцел в The Sandbox – метавселена, изградена от компанията Atari.
Поемане на риска
Експертите вече предупреждават потенциалните инвеститори в метавселената да не инвестират, освен ако не са готови да поемат високия риск.
„Не бих вложил пари в това, освен ако не ми е проблем да ги загубя“, каза пред CNBC Марк Стап, професор по теория на недвижимите имоти в Държавния университет в Аризона. „Със сигурност не бих.“
„Ако продължи по начина, по който върви, най-вероятно ще бъде балон“, аргументира се той. „Купувате нещо, което не е обвързано с реалността.“, допълва той.