
Китайският технологичен гигант Tencent, който притежава месинджъра ‘супер приложение’ WeChat, направи съдържанието на последния достъпно за някои търсачки извън Китай, включително и за популярните Google и Bing. Платформата WeChat е много по-функционална от обикновената услуга за обмен на съобщения – тя е донякъде подобна на социалните мрежи и портал за новини.
Информацията от новинарските емисии на акаунта вече е достъпна и за търсачките, освен за Sohu, която е енджин на Tencent. Прави впечатление, че китайският интернет сегмент отдавна е доминиран от няколко технологични гиганта, блокиращи връзките и търсачките на конкурентите. Тази практика често се нарича „оградени градини“. Наскоро той беше критикуван от китайските власти за повече прозрачност.
Миналия месец китайското министерство на индустрията и информационните технологии (MIIT) нареди на компаниите да прекратят практиките, влияещи негативно върху потребителското изживяване и нарушаващи правата на гражданите.
Според Reuters, позовавайки се на източник запознат с въпроса, MIIT от доста време проучва възможностите да направи съдържанието на WeChat достъпно за външните търсачки. Информацията от WeChat обаче все още не е достъпна за доминиращата китайска търсачка Baidu.
Според анализаторите на Citi, потенциалното „отваряне на социалната екосистема за услугите за търсене“ би имало положително въздействие върху бизнеса на Baidu, тъй като „доминиращата му позиция като водещ портал за търсене беше отслабена и ерозирана от растежа и влиянието на супер-приложението“.