След три месеца в космоса, орбиталният телескоп на NASA за изучаване на далечните галактики, везе в работен режим. Космическата обсерватория TESS официално започна да работи на 25 юли тази година, когато направи първите снимки на по-близките звезди. Това става с помощта на четирите камери, които се опитват да намерят подобни на Земята планети. Първото излъчване на събраните при този процес данни ще се осъществи през месец август, след което космическият апарат ще изпраща направените снимки в продължение на две години.
TESS не е предназначен за детайлно изучаване на откритие планети. Неговата основна цел е намирането на възможно най-много звездни системи с екзопланети. Телескопът може да открива подходящи за живот планети разстояние до 100 светлинни години. Търсенето се осъществява чрез анализа яркостта на звездите. Преминаващите пред звездите планети периодично променят яркостта на звездата, като това дава възможност и за определяне размера на тези планети.
Натрупаните от TESS данни в бъдеще ще се използват от други телескопи за по-детайлно изучаване на екзопланетите в звездните системи, където са открити. Но ще трябва още да изчакаме получаването на по-детайлни данни, понеже извеждането в космоса на огромния телескоп Джеймс Уеб отново бе отложено.