Авариралата космическа станция „Тянгун-1“ (Tiangong-1) с токсични вещества се очаква да се забие в Земята през следващите 24 часа. Какво знаем към този момент.
Европейската космическа агенция счита, че китайската станция ще влезе в плътните слоеве на атмосферата през периода 31 март – 1 април. Има вероятност да бъде ударен някой голям мегаполис. Зоната на риска се разпростира от 43 градуса северна ширина до 43 градуса южна ширина. В тази зона се намират Ню Йорк, Барселона, Пекин, Чикаго, Истанбул, София, Торонто и още много други.
Неправителствената Aerospace предполага, че отломките от станцията могат да паднат между тези ширини в нощта на 31 март или през деня на 1 април. Точността е плюс минус 16 часа.
Американската система за контрол на космическото пространство е по точна. Нейната прогноза е, че „Тянгун-1“ ще навлезе в плътните слоеве на атмосферата на 1 април ориентировъчно в точка с координати 25,7 градуса южна ширина и 209,8 градуса западна дължина (Акваторията на Атлантическия океан, на около 1000 километра от Рио де Жанейро).
Китай твърди, че почти всичко ще изгори в атмосферата, но някои отломки ще паднат в Тихия океан. Техните прогнози са 60% вероятност за пълно изгаряне на „Тянгун-1“.
На борда на станцията се намира токсичният хидразин, елемент от ракетното гориво, предизвикващ рак. Високите концентрации са особено опасни.
Не бива да забравяме, че според Договора за космическото пространство от 1967 година, космическият апарат на която и да е държава е нейно законно имущество, независимо къде се е приземил. И кражбата дори и на късче от „Тянгун-1“ се счита за кражба на собствеността на Китай.
Има прецедент на тази тема. След взрива на Challenger през 1986 година, служител на бреговата охрана на САЩ прибра парченце от совалката и го съхранява цели 25 години. А след това реши да го продаде в eBay. Човекът веднага бе арестуван и признат за виновен в кражба на държавно имущество. Осъден бе на 2 години условно.