
Администрацията на американския президент Байдън е достигнала до споразумение с Нидерландия и Япония за ограничаване на достъпа на Китай до технологии за производство на чипове. Според информационна агенция Bloomberg представители на двете държави са се съгласили да въведат някои от ограниченията за износ, приложени от САЩ през последната година, за да се спрат компании като NVIDIA да продават най-модерните си технологии на Китай. Предполага се, че споразумението ще наложи ограничения за износ на компании, които произвеждат литографски системи, сред които са холандската ASML и японската Nikon.
Според Bloomberg трите държави нямат намерение да огласяват публично това споразумение. Освен това самото му въвеждане в действие може да отнеме месеци, докато страните изгладят юридическите подробности.
„Разговори се водят вече дълго време, но не коментираме нищо за това. И дори нещо да се случи, то едва ли ще е много публично,“ коментира премиерът на Нидерландия Марк Руте.
Смята се, че споразумението ще засяга някои от литографските машини на компанията ASML. До миналата година ASML бе единствената фирма в света, която произвежда екстремни ултравиолетови литографски (EUV) системи, които са нужни за производството на 5-нанометрови и 3-нанометрови полупроводници, захранващи най-модерните смартфони и компютри. Отрязването на достъпа на Китай до продуктите на ASML е голяма цел пред американската администрация, за да може да се замрази производството на чипове в азиатската страна. През изминалото лято медиите в Китай съобщиха, че SMIC, водещият китайски производител на полупроводници, е започнал масово производство на 14nm чипове, като заедно с това е поставено началото на изработването на 7nm силициеви чипове без помощта на чуждестранни технологии. Китай съобщават, че в SMIC дори са започнали работа и за 5nm полупроводници, но не е ясно как компанията ще се справи без достъп до EUV системи.