
Никой не е застрахован от измама онлайн – дори хората, които извършват измамите. Нов анализ разкрива, че киберпрестъпниците, които използват хакерски форуми, активно се хващат на въдицата на измамниците. Биват ограбени с хиляди долари наведнъж.
След това, когато се оплакват, в паниката си изпускат информация за самоличността си.
Киберпрестъпниците често се събират на определени форуми и пазари, за да правят бизнес помежду си. Те могат да рекламират предстояща работа, за която се нуждаят от помощ, да продават бази данни с откраднати пароли и информация за кредитни карти на хора.
Тези сделки обаче често не се осъществяват по план.
В новото изследване, публикувано днес от фирмата за киберсигурност Sophos, се разглеждат тези неуспешни сделки. Както и оплакванията, които хората са направили във връзка с тях.
Проучени са три от най-известните форуми за киберпрестъпност: рускоезичните форуми Exploit и XSS, както и англоезичния BreachForums.
В тях има „арбитражни“ стаи, където хората, които смятат, че са били измамени или ощетени от други престъпници, могат да се оплачат. Жалбите понякога водят до връщане на парите, но по-често служат като предупреждение за други потребители.
През последните 12 месеца – периодът, който обхваща изследването – престъпниците във форумите са загубили повече от 2.5 милиона долара в полза на други измамници. Само в посочените три платформи.
Измамите се извършват под различни форми. Някои от тях са прости, а други са по-сложни.
В един екстремен случай във форума Exploit, акаунт публикува дълго оплакване, че е предоставил на някого експлойт за ядрото на Windows. Не е получил договорените за него $130 хиляди.
В един от случаите потребител е искал да купи фалшиво копие на играта Axie Infinity, насочена към NFT.
Той иска фалшиво копие с намерението да изтегля средствата на легитимни потребители. Купува това фалшиво копие от някой друг, но самото то съдържа вратичка. Чрез нея, продавачът краде вече откраднатото.
Лицата, които се оплакват от измами, трябва да публикуват доказателства в подкрепа на твърденията си.
Те често споделят скрийншоти, съдържащи повече лична информация, отколкото може би са възнамерявали. Sophos казва, че е видяла „съкровищница“ от данни, включително адреси на криптовалути, идентификационни номера на трансакции, имейл адреси, имена на жертви, изходен код на някои зловредни програми и друга информация.
Всички тези подробности могат да помогнат за разкриването на хакерите.
Коментирайте статията в нашите Форуми. За да научите първи най-важното, харесайте страницата ни във Facebook, и ни последвайте в Telegram и Viber или изтеглете приложението на Kaldata.com за Android, iOS и Huawei!