Време е за мащабно сравнение на бенчмарковете на AMD Ryzen 5 7600X и Intel Core i5-13600K. Ще обхванем 54 игри с три резолюции, използвайки GeForce RTX 4090, така че това е доста голям обем от данни.
Когато направихме преглед на тези процесори, ги проверихме в около дузина игри, като сравнихме различни конфигурации на паметта и дънните платки, за да установим кои предлагат най-голямите стойности. В крайна сметка те се оказаха много близки един до друг. 13600K показа, че има предимството на по-силна производителност, докато 7600X е по-енергийно ефективен и се поддържа от по-добра платформа, която би трябвало да предлага значително по-добър път за надграждане.
.
Можете да се изтъкнат солидни аргументи и за двата варианта, но днешното голямо сравнение на бенчмарковете е по-скоро насочено към игрите и се надяваме, че ще улесни избора ви, ако сте пред такава дилема.
Нека набързо да разгледаме спецификациите на тестовата система и след това да преминем към бенчмарковете. Ryzen 5 7600X беше тестван на дънната платка MSI MEG X670E Ace с 32 GB DDR5-6000 CL30, докато Core i5-13600K беше тестван на MSI Z790 Tomahawk с 32 GB DDR5-6400 CL32.
Моля, обърнете внимание на това, че паметта DDR5-6400, използвана в платформата на Intel, не работи на AM5, тъй като не предлага поддръжка на EXPO и зареждането на XMP не успява да стартира. Така че паметта трябва да се конфигурира ръчно, а това не е нещо, което повечето потребители ще са готови да направят. Освен това, за да работи със скорост 6400, е необходима фабрична честота от 2133 MHz и само най-добрият чипсет ще постигне тази честота, като същевременно запази стабилността.
Реално DDR5-6000 е лимитът за процесорите от серията Ryzen 7000, докато процесорите на Intel от 13-о поколение могат да надхвърлят DDR5-6400 с лекота. Така че не е несправедливо да тествате процесорите на Intel с памет с по-висока тактова честота, тъй като те поддържат такава памет, докато процесорите Zen 4 обикновено не я поддържат.
Избраната видеокарта е новата GeForce RTX 4090, като и за двете конфигурации използваме Windows 11 и активирана лента за промяна на размера. Както споменахме, бяха тествани 54 игри, макар че се наложи да се откажем и от няколко популярни заглавия, тъй като те вече не са полезни или практични за тестване на хардуер от висок клас, най-вече поради ограниченията на кадрите в самите игри.
Такива игри са God of War, Control и Star Wars Jedi Fallen Order, като всички те бяха максимално натоварени дори при 1440p при ограничение на кадрите в играта. Също така трябваше да се откажем от Microsoft Flight Simulator, тъй като в продължение на седмици не можехме да влезем в нашето копие на играта поради грешка при откриването на сървъра (по принцип магазинът на Microsoft прави проблеми и това прави тестването на игри там много трудно, ако не и невъзможно). След като приключихме с това, нека преминем към резултатите…
Бенчмаркове
Започвайки с Fortnite, откриваме сходна производителност между тези два процесора, интересното обаче е, че 13600K предлага малко по-високи 1% ниски стойности, около 5% подобрение, докато 7600X вдига средната честота на кадрите до 5% по-високо.
Най-значителният марж се наблюдава при 4K, където 13600K произвежда 8% по-високи 1% ниски стойности. Като цяло разликата не е голяма и двете успяха да постигнат високи честоти на кадрите в нашия бенчмарк за късни мачове Team Rumble.
Нека да преминем към вероятно най-объркващия бенчмарк от тази серия – Battlefield V. Странно, но след като и при двете конфигурации беше премахнат лимитът от 200 кадъра в секунда, ниските стойности от 1% бяха доста сходни, но средната честота на кадрите не беше такава, тъй като 7600X беше с 36% по-бърза при 1080p и с 56% по-бърза при 1440p, а още по-шокиращо е, че все още виждаме 50% разлика при 4K. Изглежда сякаш тук тестваме две различни игри, но след многократни повторни тестове в крайна сметка получихме същите резултати.
Не сме сигурни какво задържа 13600K тук, като и в двата случая зададохме ограничение на кадрите на 900 FPS и проверихме три пъти настройките за качество, като е излишно да казваме, че всичко беше правилно. Възможно е това да е грешка на Е-ядрото, но ще трябва да отделим още малко време, за да го проучим.
Предполагаме, че това, което видяхме в Battlefield V, наистина е било грешка, много по-новата игра Battlefield 2042, в която 13600K се представи много добре, изпреварвайки 7600X както при 1080p, така и при 1440p.
Тук виждаме, че 1% ниски честоти са с до 16% повече при процесора на Intel, като средната честота на кадрите се повишава със 7%. До момента, в който достигнем до 4K резолюция, играта е ограничена от графичния процесор, така че като се има предвид, че тук използваме само средните настройки за качество за това конкурентно предимство, може да се каже, че и двата процесора са повече от достатъчно бързи тук и почти винаги ще доведат до ограничения от графичния процесор производителност.
Horizon Zero Dawn изглежда предпочита процесора Ryzen, но за разлика от Battlefield V не вярваме, че това е грешка, тъй като от известно време наблюдаваме това поведение при процесорите на AMD и Intel.
В този пример моделът 7600X осигури до 21% по-голям 1% спад и 29% по-висока средна честота на кадрите, като и двете се наблюдават при 1440p. Въпреки това 13600K предостави по-силни 1% ниски стойности при 4K, въпреки че средната честота на кадрите беше малко по-ниска, така че общата производителност беше почти същата поради тясното място на графичния процесор.
Rainbow Six Siege също хареса 7600X за задвижване на големи честоти на кадрите, постигайки 722 кадъра в секунда при 1080p срещу 626 кадъра в секунда за 13600K. Не сме сигурни, че този марж е от значение, но 1% ниски честоти бяха с почти 20% по-високи при процесора на AMD.
Подобни тенденции в производителността се наблюдават и при 1440p, а след това при 4K играта става силно обвързана с графичния процесор, така че честотата на кадрите тук е на практика изравнена.
Преминавайки към Halo Infinite, 13600K изпреварва с 16% при 1080p, постигайки 213 FPS, въпреки че ниските стойности от 1% са подобрени само с 6%. След това при 1440p преднината на процесора на Intel намалява до 7%, а след това при 4K 7600X многократно беше с няколко кадъра по-бърз, което е странно, но това поведение се наблюдаваше в редица игри.
Производителността при Doom Eternal беше почти еднаква при използване на двата процесора и това е особено вярно, когато се фокусирате върху 1% ниски стойности. Средната производителност на честотата на кадрите е с до 5% по-висока при 13600K, но се съмняваме, че мнозина ще забележат разликата между 564 и 595 FPS.
Много от феновете се оплакваха от представянето в Gotham Knights, но не знаехме, че е толкова лошо. Въоръжени с RTX 4090, не успяхме да достигнем дори 120 кадъра в секунда при 1080p, като всъщност видяхме едно и също ограничение на производителността и при трите тествани резолюции.
Казано накратко, производителността в това заглавие беше отчайваща, но 13600K беше с до 8% по-бърз.
Forza Horizon 5 не е твърде взискателна към процесора, но това все пак е бенчмарк за 54 игри, така че я включихме и си помислихме, че можем да разгледаме данните, тъй като тези резултати или по-скоро граници са доста типични за това, което ще видите в повечето игри. Така че това означава, че в общи линии представянето между тези два процесора е идентично.
В мултиплейъра на Call of Duty: Modern Warfare II, откриваме, че 13600K е с 12% по-бърз, когато сравняваме 1% ниски стойности при 1080p, въпреки че има само 6% разлика при сравняване на средната честота на кадрите.
Тези маржове значително намаляват при 1440p и след това се елиминират при 4K, така че макар Core i5 технически да е по-добрият производител, в по-голямата си част маржовете са незначителни.
При сингълплейър използвайки настройките за ултра качество, виждаме, че производителността на процесорите е почти идентична, тъй като играта вече е ограничена предимно до графичния процесор, показвайки сходни резултати с тези, които видяхме във Forza Horizon 5.
Red Dead Redemption 2 е визуално впечатляваща самостоятелна игра, въпреки че тя може да бъде доста трудна за процесора. Моделът 7600X излезе начело, като постигна 6% по-висока производителност, но това едва ли са разлики, за които да се пише у дома, особено като се има предвид, че често обявяваме разлики от 5% или по-малко за равенство.
Последната игра, за която ще разгледаме данните, е PUBG и бяхме изненадани, че 7600X постигна по-висока производителност, въпреки че ниските нива от 1% бяха почти идентични.
Все пак, когато разглеждаме средните честоти на кадрите, виждаме, че 7600X печели с до 13% разлика, което е най-малкото забележително.
Обобщение на производителността
Въз основа на горните тестове 7600X и 13600K изглеждат много сходни по отношение на производителността в игрите, но ние разгледахме само около десетина игри от общо 54-те тествани заглавия, така че нека се впуснем в сравнителните графики за пълна разбивка…
В данните от първия ден на прегледа, които се основават на извадка от 12 игри, 7600X води пред 13600K с 3% разлика. След като тестовете бяха разширени до 54 игри, 7600X е с 5% по-бърз. Ако премахнем потенциално грешните данни от Battlefield V (проблем с Е-ядрата), 7600X е само с 4% по-бърз. Така или иначе, както вече отбелязахме, винаги смятаме, че разлики от 5% или по-малко са незначителни, или с други думи – равенство.
Въпреки че използваме най-бързия геймърски графичен процесор, който можем да купим, при ниска резолюция, производителността като цяло е почти еднаква, тъй като и 7600X, и 13600K са много бързи геймърски процесори. Говорим за едноцифрени разлики в 70+% от тестваните игри.
Както може да се очаква, разликите намаляват малко при 1440p и отново Battlefield V е единственото отклонение. Средно 7600X е само с 3% по-бърз, както се вижда от нашия преглед от първия ден, ако премахнем резултата от Battlefield V.
И накрая, при 4K резолюция 7600X е само с 1% по-бърз, ако махнем Battlefield V. За малко повече от половината тествани игри разликата е 1% или по-малко и тези данни ще бъдат доста представителни за тези от вас, които използват RTX 3080 или по-бавна при 1440p, въпреки че това не е задължително за спортните заглавия, които използват настройки с ниско качество.
Консумация на енергия
Ето един интересен поглед към общата консумация на енергия на системата при игри, разбира се, с RTX 4090. В шестте игри, които разгледахме тук, средно 13600K консумираше 14% повече енергия от 7600X, което не звучи като много и в голямата схема на нещата вероятно не е така.
Но в много случаи става дума за 60 вата или повече с по-големи граници от почти 120 вата, което, честно казано, е абсурдна разлика. Въз основа на това процесорът Ryzen 5 ще бъде по-лесен за охлаждане, въпреки че не сме сигурни доколко това е уместно, тъй като повечето хора така или иначе ще сложат приличен охладител на всеки от процесорите.
И все пак, дори ако планирате да подтискате или настройвате консумацията на енергия на тези процесори, 7600X започва от по-добра позиция.
Какво научихме
Това беше нашият подробен преглед на гейминг производителността на Ryzen 5 7600X и Core i5-13600K. И двата са изключително способни процесори за игри, и двата осигуряват изживяване от най-високо ниво и и двата си заслужава да бъдат закупени.
Предимството на Core i5-13600K е неговата превъзходна производителност, тъй като той често може да използва добре тези Е-ядра, предлагайки значителни печалби спрямо 7600X. Също така, за тези от вас, които обичат да се занимават с хардуера си и да се занимават с овърклок и настройка на паметта, експертът по овърклок Buildzoid твърди, че 13600K е по-добър избор, предлагайки повече възможности и по-голяма степен на настройка на паметта.
Освен това се предлага по-широк набор от дънни платки с цена под 500 лева, благодарение на поддръжката на платки от серия 600, а обратната съвместимост с DDR4 означава, че можете да пренесете старата памет или да закупите от огромния набор от вече налична памет DDR4.
Производителността на DDR4, обвързана с процесора, като цяло ще бъде по-ниска от тази на DDR5, така че ако изграждате изцяло нов компютър или извършвате обновяване на цялата платформа, препоръчваме да преминете към DDR5 сега.
Предимството на Ryzen 5 7600X е, че той е по-ефективен процесор, консумиращ по-малко енергия, което на теория би трябвало да улесни охлаждането му, въпреки че не смятаме, че охлаждането е основен фактор тук. Истинското предимство за частта Ryzen 5 е платформата AM5, която ще поддържа поне още две поколения процесори, предлагайки широк път за надграждане за тези, които инвестират сега.
В крайна сметка няма правилен или грешен вариант, по който и да тръгнете, по подразбиране и двата продукта са отлични, а вие трябва да избирате между по-силна производителност и дълготрайност на платформата.
Единственият ни съвет е, ако можете да изчакате, да го направите поне до началото на 2023 г. Обикновено от CES излизат интересни съобщения и очакваме, че AMD ще се опита да вдъхне живот на продажбите на AM5, което може да означава 3D V-Cache модели, подобрени цени на дънните платки AM5 или по-достъпни версии, които не са X.
Коментирайте статията в нашите Форуми. За да научите първи най-важното, харесайте страницата ни във Facebook, и ни последвайте в Telegram и Viber или изтеглете приложението на Kaldata.com за Android, iOS и Huawei!