В новия филм-катастрофа на Netflix „Не поглеждайте нагоре“ (Don’t Look Up) двамата измислени астрономи от Мичиганския държавен университет Кейт Дибиаски (Дженифър Лорънс) и Рандал Минди (Леонардо Ди Каприо) откриват комета, която с астрономична точност лети право към Земята. Те с всички сили се опитват да убедят политиците, милиардерите и всички хора на Земята сериозно да се отнесат към този проблем. Оказва се, че на никой не му пука и никой не вярва в нищо. Оказва се, че да привлечеш вниманието на обществеността, обсебена от социалните мрежи, е шокиращо комично. Какво трябва да стане, за да погледнат хората нагоре?
Ето че сега няколко съвсем реални учени от същия Мичигански университет коментираха главното послание на този филм.
Службата за координация на планетарната отбрана наистина съществува
„В този филм се показва една много сериозна заплаха за Земята – сблъскване с астероид със същите размери на астероида, който е убил динозаврите. Наистина съществува действителна Служба за координация на планетарната отбрана, която е част от НАСА. Надявам се, че реалният отговор на подобна заплаха ще бъде съвсем друг“ – каза Патрик Зайцър, почетен професор по изследването на космическите ситуация и оптичните изследвания на орбитални отломки.
NASA’s Planetary Defense Coordination Office congratulates the U. S. Space Force on its new logo. pic.twitter.com/14lZbxkfaY
— NASA Asteroid Watch (@AsteroidWatch) January 27, 2020
Не е необходимо безпомощно да се чакат националните или международните споразумения. Трябва да се работи върху разработването на нови планове за смекчаване на последствията, както и адаптация към възможно най-лошите промени на климата.
„Не поглеждайте нагоре“ е една съвсем очевидна метафора на климата и на нашето колективно бездействие. Съществува една абсолютна досада, че никой не слуша учените. Но в крайна сметка ние, като учени и членове на общността, се надяваме, че не сме безсилни актьори“, каза геофизикът Джеръми Басис, доцент по климатичните и космическите науки и инженерството.
През 2022-ра година се навършват 30 години от подписването на Международния договор, в рамките на който различните държави се задължиха съвместно да се борят с опасните промени на климата. Но оттогава хората почти удвоиха количеството на антропогенния въглероден диоксид в атмосферата на Земята.
„В „Не поглеждайте нагоре“ дори предстоящата планетарна катастрофа – приближаваща комета, която гарантирано ще се сблъска със Земята – не е достатъчна, за да преодолее моментните интереси на политиците, медиите и алчността. В крайна сметка планетата губи. Но за разлика от филма, все още има надежда в борбата срещу изменението на климата: ние знаем как да решим проблема. Климатичните бедствия от изминалата година – пожарите, наводненията, ураганите, аномалните горещини – ясно показаха, че изменението на климата вече не е заплаха от далечното бъдеще. Това е истинско многоизмерно бедствие, което изисква незабавни глобални действия. Крайно време е да се справим с изкопаемите горива, преди проблемът да стане твърде сериозен “, каза Джулия Коул, професор в катедрата по науки за Земята и околната среда и интердисциплинарен палеоеколог.
Филмът показва как политиците, политическите възгледи, личните интереси и някои медии активно се опитват да отклонят вниманието на гражданите от придобиване на критично важно научно разбиране. Пренебрегването на науката може да постави хората, общностите и дори цялата планета в сериозна опасност.
„Филмът е смешен и забавен за гледане, но идеите му са убийствено сериозни. Изменението на климата е планетарна заплаха и ние трябва да действаме бързо, за да го спрем. Що се отнася до науката, там всичко е ясно: имаме решения, но е необходима политическа смелост, за да се действа бързо“, каза Джонатан Оверпек, интердисциплинарен климатолог и декан на Школата за околна среда и устойчиво развитие.
Трябва да работим всички заедно и съвместно да се погрижим за климата. Това е системата, която поддържа живота.
„Глобалните климатични промени вече можем да видим навсякъде, където погледнем, и те засягат и влияят на здравето на хората от цялата планета. През 2021 година Съединените щати претърпяха повече от 18 свързани с климата природни бедствия на обща стойност над 1 милиард щатски долара всяко, които се отразяват негативно на здравето, особено на децата и другите уязвими групи, каза Патриша Коман, научен сътрудник по екологична хигиена от Школата по обществено здравеопазване и ръководител на мащабна програма на научни изследвания в рамките на факултета.
Да напомним, че през месец март миналата година НАСА и SpaceX изведоха в орбита космическата сонда DART. В рамките на тази мисия за първи път в историята космически апарат ще се опита да промени орбитата на астероид. Проектът DART (Double Asteroid Redirection Test) ще бъде първия тест на кинетичния импактор – една от потенциалните технологии за планетарна защита от опасни астероиди. Идеята е траекторията на полета на астероида да се промени чрез премерен удар на космически апарат.
За тестване на технологията е избран дойният околоземен астероид 65803 Didymos, състоящ се от два обекта с диаметър 800 и 150 метра. DART ще се вреже в по-малкия от тях със скорост около 6 км/с. Промяната на орбитата ще се следи от Земята с помощта на телескопи. Първоначално този проект бе европейско-американски и се наричаше AIDA, в рамките на който се предвиждаше изпращането на два космически апарата. Но след това плановете на NASA и ESA се промениха и сега Европа разработва собствен апарат с име Hera. Европейският апарат ще достигне 65803 Didymos няколко години след DART.
Сондата трябва да се удари в астероида на 26 септември тази година.