
В края на миналата година се състоя премиерата на Cyberpunk 2077, една от най-чаканите и обсъждани видеоигри в последно време. Нейното излизане обаче не предизвика очакваното въодушевление, което всички очакваха. Появата на играта даде старта на дебат по един доста деликатен въпрос в гейм индустрията днес. И да се надяваме, че тази дискусия ще промени за добро нещата в бъдеще.
Става дума, разбира се, за неоптимизраното състояние, в което се появи Cyberpunk 2077. Около новините за сериозното напрежение, на което са били подложени разработчиците и програмистите в CD Projekt RED и няколкото последователни забавяния на премиерата на играта, постоянните и подозрителни уверения на ръководството на CDPR как всичко е супер, човек остава с впечатление, че излизането ѝ е било ненужно „форсирано“. Анонсирана преди осем години, Cyberpunk 2077 е имала изключително проблематичен път и това лесно може да се види в крайния продукт, който CDPR изкараха на пазара. Но, за съжаление, тази практика на „първо издай, после оправи“, не е изключение в днешния свят на видеоигрите – индустрия за милиарди долари, в която резултатите от продажбите в края на тримесечието са по-важни от реалната стойност на продукта.
За последно научихме за сериозната критика към това състояние на нещата от един от създателите на Ori and the Blind Forest. И макар и тонът на Томас Малер, директор на Moon Studio, да беше доста рязък, то посланието му беше ясно: нещата не са добре и е нужна промяна. По-рано този месец отношение по въпроса взе и един от шефовете на най-големите компании в гейм индустрията – Строс Зелник, изпълнителен директор на Take-Two Interactive.
Зелник не се притеснява да изразява позицията си по актуални въпроси на бранша и го е правил нееднократно, независимо дали мнението му се харесва или не. Като например ясната му позиция по въпроса за цените на видеоигрите или този за устойчивостта на модела на Xbox Game Pass и другите абонаментни услуги. Той взе отношение и в настоящата дискусия, подчертавайки, че качеството трябва да е водещо при публикуването на една видеоигра.
Наскоро Take-Two публикува редовния си финансов отчет за последните три месеца. По време на срещата с акционерите на компанията, на Зелник му е бил зададен въпрос за настоящето положение с разработката на ААА заглавия на фона на случилото се със Cyberpunk 2077, предават wccftech.
„Има една конкурентна игра, която излезе наскоро и беше силно очаквана, като при нея, смятам, че е ясно, че става дума за пример как едно студио е надценило способностите си“, сподели Зелник. И ако дадено студио може да изкара един перфектен продукт, изборът трябва да е винаги в полза на постигането на това перфектно състояние за сметка на желанието да издадеш играта, колкото се може по-бързо.
„Смятам, че случая, който визирате, идва да посочи явния факт, че ако може да изчакаш, но да създадеш нещо перфектно, то може да очакваш насреща и по-добра реакция. И в тази връзка, всички наши марки търсят достигането на това перфектно състояние. И ние не винаги успяваме, понякога не се справяме. Но, търсенето на съвършенство е целта ни. И ако може да направим нещо в настоящите времена, то е да впрегнем допълнително умовете си и дисциплината си и в крайна сметка, да се стараем още повече“, завършва Зелник.