Младата словашка компания Tachyum започна да приема поръчки за своите емулатори на нови процесори – както софтуерни, така и с FPGA, като едновременно с това показа работен UEFI.
По време на събитието ISC 2020 словашкият стартъп Tachyum представи разработените от него собствени процесори Prodigy, както и ИИ-комплекс, базиран на тях. Новите процесори ще се използват в суперкомпютрите, Big Data и ML системите.

Разработчиците без особена скромност заявиха, че новият чип ще измете от пазара сегашните флагмани Intel Xeon и AMD EPYC. Процесорът се произвежда чрез 7 нанометров технологичен процес от тайванската компания TSMC. Чипът може да има до 128 ядра с тактова честота 4 GHz,. 12 канален контролер за DDR5 оперативна памет с поддръжката на до 512 GB на канал, 48 линии PCIe 5.0 и два Ethernet 400G контролера. Предлагат се и модели с по-малко процесорни ядра.
Производителят подчертава, че производителността на Prodigy в класическите FP32/FP64 изчисления достига съответно 16 и 8 терафлопа. Но при ML задачите и при работата с големи бази данни числата са други – 262 терафлопа.
В момента новата процесорна архитектура се тества с помощта на емулатори – както софтуерни, така и изградени с FPGA. Емулацията намалява производителността, но така се разкриват всички възможности на използваната архитектура.
Вече е разработен действащ UEFI и Linux ядро, поддържащо новата архитектура и инструменти за разработчиците – компилатори и дебъгери. Интересно е, че Prodigy без проблеми изпълнява двоичния код на три архитектури едновременно – x86, ARM и RISC-V.