Абонирай се
Gamezone България
  • Начало
  • IT Новини
  • Игри
  • Хардуер
  • Контакт
  • Абонамент
No Result
View All Result
  • Начало
  • IT Новини
  • Игри
  • Хардуер
  • Контакт
  • Абонамент
No Result
View All Result
Gamezone България

Най-малките Linux дистрибуции в края на 2020 година

Gamezone by Gamezone
November 25, 2020
in IT Новини
0
Home IT Новини
Share on FacebookShare on Twitter

Съвременните Linux дистрибуции са създадени, за да удовлетворят потребностите на възможно най-голяма част от потребителите, работещи със съвременен хардуер. Като резултат от това се получават твърде раздути Linux дистрибуции, които не са подходящи за по-старите машини дори и за извършването на съвсем лесни задачи като например прехвърляне на файлове. А и липсата на достатъчно оперативна памет принуждава използваното Linux ядро да работи по-бавно и по-тромаво.

Ето защо са създадени редица малки дистрибуции, които могат да вдъхнат нов живот в стария хардуер. Едновременно с това трябва да подчертаем, че тези Linux дистрибуции са толкова малки, понеже от тях и изрязано почти всичко, дори и това, с което сме свикнали да работим всеки ден – помощни програми, програмни библиотеки, графични приложения и други.

Debian netinst

Това е една от най-старите и най-разпространени дистрибуции, която има специален намален дисков образ за инсталиране на система с минималния набор пакети. Това е netinst с размер едва 350 MB, който предлага инсталатор с графичен интерфейс, но след инсталирането няма графична среда и няма програми, които да използват графичен режим.

След инсталирането на Debian netinst потребителят получава единствено конзолни помощни програми и стандартния мениджър на пакетите. Всичко необходимо потребителят добавя след приключването на инсталацията. След инсталирането, дистрибуцията заема 660 MB дисково пространство, като за самата инсталация не е необходима интернет връзка. Разбира се, за инсталирането на допълнителните пакети и програми е необходима връзка с Глобалната мрежа.

ArchBang

Базирана е на ArchLinux и следва идеите на CrunchBang Linux. На практика ArchBang е облекчен и опростен за използване Arch Linux. В тази дистрибуция са съчетани мощта и гъвкавостта на Arch Linux без сложната инсталация и настройка на оригинала. Предлаганите дискови образи поддържат единствено процесорната архитектура x86_64.

При инсталирането изисква 700 MB дисково пространство и 256 MB оперативна памет. Използва хранилищата на ArchLinux, които предлагат голям избор от безплатен софтуер. Обновяването на системата е rolling-release – редовни малки обновявания вместо голяма нова версия.

Alpine Linux

Alpine Linux с десктоп средата XFCE

Тази дистрибуция се фокусира върху безопасността и лекотата на работа, като първоначално е създадена за използване във виртуални сървъри, вградени системи и контейнери. По подразбиране, след стартирането изцяло се зарежда в оперативната памет. Включва пачовете по безопасност PaX и grsec. След приключване на инсталацията е възможно да се добави и графична среда.

Към днешен ден тази дистрибуция е доста популярна и може да се използва за обикновените потребителски задачи. Като стандартна С библиотека се използва musl. Пакетния мениджър apk дава възможност за обновяване на системата, въпреки че тя е изцяло заредена в оперативната памет, а помощната програма lbu може да възстановява предишното състояние на сесията, ако нещо се е объркало.

TinyCore

Скромният работен плот на TinyCore

Core Project предлага своята най-малка Linux дистрибуция в три варианта, от които можете самостоятелно да създадете своя работна среда. Най-лекият вариант е Core с размер едва 11 MB, като той няма графична среда. Ако това ви плаши, можете да изберете TinyCore с инсталационен размер 16 MB. Тук на потребителя се предлага избор на едната от двете графични десктоп среди: FLTK или FLWM.

Версията CorePlus включва и поддръжката на Wi-Fi, както и на допълнителни езикови пакети. Размерът на TinyCore е толкова малък защото при инсталацията е необходима интернет връзка. За да може тази дистрибуция да работи са необходими минимум 128 MB оперативна памет.

Damn Small Linux

Damn Small Linux се счита за дяволски малка Linux дистрибуция, която оправдава своето име с това, че инсталационният дисков образ е голям едва 50 Mb. Той е създаден специално за x86 системи и може да се стартира дори и на компютри с древните 486-х процесори, като използва едва 16 MB оперативна памет.

Въпреки малките си размери тази дистрибуция може да ви учуди с големия брой предварително инсталирани приложения. Damn Small Linux предлага три браузъра – Dillo, FireFox и текстовия Netrik. За работа с документи може да се използва редактора Ted, а проверката на електронната поща може да стане с пощенския клиент Slypheed. Файловият мениджър е изключително компактният emelFM. Да подчертаем, че последната версия на Damn Small Linux излезе през 2008 година и от гледна точка на безопасността е по-добре тази система да не се използва за работа в интернет.

Slitaz Linux

Slitaz е Linux дистрибуция, която изцяло се зарежда в оперативната памет от компактдиска или USB стика и има много общо с Damn Small Linux. Инсталационния дисков образ е много малък – около 50 Mb. При инсталирането има редица подсказки и самата инсталация е по силите и на най-начинаещите Linux потребители. Предлага свой собствен мениджър на пакетите с име TazPanel. В дистрибуцията е включен инструментът TazLiTo за създаването на LiveCD дискови образи на работещата система. Новите rolling версии излизат всяка седмица.

Puppy Linux

Тази малка Linux дистрибуция е специално създадена за съвсем лесна употреба при минимално използване на оперативната памет. Дисковете образи са с размер на 300 MB за 32-битовите и 600 MB за 64-битовите процесори. След зареждането на дисковия образ флаш стикът може да бъде изваден, понеже системата се зарежда в оперативната памет и работи оттам. Считано от 6-тата версия, тази дистрибуция се базира на Ubuntu и използва нейните хранилища.

Toutou Linux

Това е компактна система, базирана на малката дистрибуция Puppy Linux и е специално създадена за съвместимост със стария хардуер. Използва прозоречния мениджър OpenBox и LxPanel като таскбар. Toutou Linux се предлага само като 32-битов LiveCD. Езикът по подразбиране е френски, но е възможно добавянето на всякакви други.

Porteus Linux

Базирана е на Slackware и не изисква инсталация. Използва съществено модифицирани Linux Live Scripts (комплект скриптове за създаване на собствени LiveCD). Има и специална версия с име Porteus Kiosk, която предлага единствено уеб браузъра FireFox и необходимите за неговата работа зависимости. Самият браузър е защитен от промени в настройките. Дистрибуцията е предназначена за използване в публични компютри, каквито се предлагат в училищата, библиотеките, кафетата, хотелите и т.н. Може да се използва и като бездискова операционна система, която се зарежда от мрежата.

OpenWrt

Тази дистрибуция е специално създадена за рутерите и вградените устройство. Производителите на евтини рутери твърде често отделят малко внимание на фърмуерите на своите устройства, на тяхната безопасност и на техните възможности. Инсталирането на дистрибуции, подобни на OpenWrt, дават възможност да се избегнат ограниченията на заводския фърмуер.

При инсталирането може да се наложи да бъде осъществена връзка със серийния порт на платката на рутера. Препоръчва се наличието на 16 MB постоянна памет и 32 MB оперативна памет. Но по-старите версии до 18, могат да се стартират само на 4 MB ROM и 16 MB RAM. За разширяване на постоянната памет може да се използва външен флаш стик.

В дисковия образ са включени компактният уеб-сървър uhttpd, уеб интерфейса luci и комплект помощни програми за настройки на мрежата. Дистрибуцията поддържа файловата система JFFS2 и разполага със свой мениджър на пакетите opkg, който дава възможност за инсталирането и на редица външни пакети.

Заключение

Малките Linux дистрибуции са подходящи, ако възможностите на наличния хардуер са твърде ограничени. По-голямата част от представените тук дистрибуции дават възможност за лесното инсталиране на Linux на стария компютър и по-този начин той може отново да се използва за несложни ежедневни задачи. Те дават възможност и за модифицирането на домашния рутер, както и за пълноценното използване на едноплаткови компютри от рода на Raspberry Pi.

Ако дори и тези дистрибуции са твърде големи и/или бавни за вас, то може да се създаде още по-малка зареждаща система само с Linux ядрото и вашата програма. Но в това няма особен смисъл, понеже вече се предлагат контролери и миникомпютри без операционна система, в които зареждащата програма вместо ядрото стартира необходимото единствено приложение.

Share408Tweet255Pin92Scan
Previous Post

Fortnite получава абонаментен план

Next Post

Спенсър относно целта зад придобиването на Zеnimax и другите студиа

Related Posts

Tesla намали цените на електромобилите Model 3 в Европа

Tesla намали цените на електромобилите Model 3 в Европа

January 21, 2021
САЩ се връща в Парижкото споразумение за климата – какво следва?

САЩ се връща в Парижкото споразумение за климата – какво следва?

January 21, 2021
Какви са плановете на Байдън за електрическите автомобили?

Какви са плановете на Байдън за електрическите автомобили?

January 21, 2021
Интелигентни решения за видео сътрудничество: ново измерение за увеличаване на продуктивността в хибридна работна среда

Интелигентни решения за видео сътрудничество: ново измерение за увеличаване на продуктивността в хибридна работна среда

January 21, 2021
За първи път българин оглавява управителния съвет на ecta

За първи път българин оглавява управителния съвет на ecta

January 21, 2021
По следите на COVID-19 – част I

По следите на COVID-19 – част I

January 21, 2021
Next Post
Спенсър относно целта зад придобиването на Zеnimax и другите студиа

Спенсър относно целта зад придобиването на Zеnimax и другите студиа

Forbes: Не, засега Илън Мъск не е вторият най-богат човек в света

Forbes: Не, засега Илън Мъск не е вторият най-богат човек в света

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • Trending
  • Comments
  • Latest
SCDKey предлага глобални продуктови ключове за Office 2016 Professional при цена $31,5

SCDKey предлага глобални продуктови ключове за Office 2016 Professional при цена $31,5

June 1, 2018
Излязоха цените на видеокартите Sapphire Radeon RX 6800 (XT) Nitro+

Излязоха цените на видеокартите Sapphire Radeon RX 6800 (XT) Nitro+

November 16, 2020
Електронният магазин URcdkeys предлага продуктови ключове за Windows 10 Pro OEM при цена едва $10,73

Електронният магазин URcdkeys предлага продуктови ключове за Windows 10 Pro OEM при цена едва $10,73

June 22, 2018
Sabrent Rocket NVMe 4.0: бързи флаш дискове с невисока цена – 1 TB модел струва $230

Sabrent Rocket NVMe 4.0: бързи флаш дискове с невисока цена – 1 TB модел струва $230

July 2, 2019
Официален анонс на видеокартата GeForce RTX 3060 Ti

Официален анонс на видеокартата GeForce RTX 3060 Ti

December 1, 2020
Тези обувки всъщност са компютър с GeForce RTX 3080? Вижте ги и преценете

Тези обувки всъщност са компютър с GeForce RTX 3080? Вижте ги и преценете

January 21, 2021
EA ще използва геймърите, за да обучава изкуствения интелект в игрите си

EA ще използва геймърите, за да обучава изкуствения интелект в игрите си

January 21, 2021
Tesla намали цените на електромобилите Model 3 в Европа

Tesla намали цените на електромобилите Model 3 в Европа

January 21, 2021
САЩ се връща в Парижкото споразумение за климата – какво следва?

САЩ се връща в Парижкото споразумение за климата – какво следва?

January 21, 2021
Какви са плановете на Байдън за електрическите автомобили?

Какви са плановете на Байдън за електрическите автомобили?

January 21, 2021

Популярни статии

    За Нас

    Добре дошли в Gamezone България! Тук ще намерите информация за новите компютърни игри. Ще ви запознаем с техните разработчици, с мнения на геймъри, както и с пикантни истории около създаването им.

    Популярни тагове

    Adata review Sponsored ssd XPG

    Скорошни новини

    Тези обувки всъщност са компютър с GeForce RTX 3080? Вижте ги и преценете

    Тези обувки всъщност са компютър с GeForce RTX 3080? Вижте ги и преценете

    January 21, 2021
    EA ще използва геймърите, за да обучава изкуствения интелект в игрите си

    EA ще използва геймърите, за да обучава изкуствения интелект в игрите си

    January 21, 2021
    • Контакт (Contact)

    © 2018 Gamezone - Гейминг новини и ревюта от Gamezone България.

    No Result
    View All Result
    • Начало
    • IT Новини
    • Игри
    • Хардуер
    • Контакт
    • Абонамент

    © 2018 Gamezone - Гейминг новини и ревюта от Gamezone България.

    Login to your account below

    Forgotten Password?

    Fill the forms bellow to register

    All fields are required. Log In

    Retrieve your password

    Please enter your username or email address to reset your password.

    Log In