По време на голямото изложение CES 2019 всички очакваха AMD да представи своите нови процесори с архитектура Zen 2, но компанията реши да поизчака и показа само инженерен образец. Новият CPU наистина бе мощен и енергийно ефективен, но продажбите на фамилията процесори Ryzen 3000 ще започне чак в края на лятото. Що се отнася до Intel, неговите нови процесори, произвеждани чрез 10 нанометров технологичен процес се очаква да излязат чак към края на годината, а нищо чудо и в началото на следващата година. Очевидно е, че през следващите шест месеца на процесорния пазар няма да се появи нищо ново и има смисъл да разгледаме, кой от сега продаваните процесори си струва да бъде закупен.
AMD Athlon 200GE – кралят на бюджетния сегмент
На въпроса, кои процесори са бюджетни, най-вероятно ще ви отговорят, че това са Celeron или Pentium. И ще бъдат донякъде прави: и двата CPU имат по две ядра, а Pentium дори четири потока, и честоти от 3,0 до 3,5 GHz. Освен това интегрираната графика Intel HD Graphics, въпреки че не става за игри, е подходяща за сърфиране в интернет и гледане на 4К видео.
Но уви, последно време компанията Intel има проблеми с производството на 14 nm кристали, в резултат от което цените на нейните процесори тръгнаха нагоре. И така, към днешен ден препоръчителната цена на най-опростения Celeron G4900 е $52, като в някои магазини цената е двойно по-голяма от препоръчваната. И тук на сцената излиза AMD, предлагайки своя Athlon 200GE за почти същата цена от около $55.
Какъв е този процесор? Две ядра и четири нишки с честота 3,2 GHz, архитектура Zen и интегрирана графика Vega 3. Имаме производителност на процесора, сравнима с тази на Pentium G5400, като интегрираната графика е по-добра. Като се има предвид, че този процесор, макар и неофициално, подлежи на овърклок, именно той е бестселърът в бюджетния сегмент.
AMD Ryzen 3 1200 или Ryzen 3 2200G: кой иска 4 ядра за 100 долара?
Излизането на десктоп процесорите на AMD с 8 ядра сериозно размърда пазара. Дотолкова, че само за една година цените на 4-ядрените чипове намаляха двойно: докато познатият Core i5-7400 струва малко под $200, то Ryzen 3 може да бъде намерен за около $100.
Какво предлага Intel за същите пари? Същите Pentium-и с четири потока и само две ядра. Дори сравнително високата производителност на едно ядро и по-добрият IPC не ги спасява. Ryzen 3 процесорите са къде по-производителни в почти всички съвременни задачи и алгоритми, и дори при игрите.
Но кой от тези два Ryzen-а да изберем? И двата имат по 4 процесорни ядра и честота около 3,5 GHz, като подлежат на овърклок. Само че 2200G разполага с доста добрата интегрирана графика Vega 8, подходяща за леките игри от рода на Dota 2, CS: GO или WoT и в този случай има смисъл да бъде закупен. Този процесор ще ви излезе по-евтино от Ryzen 3 1200, ако нямате пари и за централен процесор и за видеокарта. Но ако ще си сглобявате компютър с малко по-мощна графична карта, очевидно е, че Ryzen 3 1200 е по-добрият избор с цената си от около $75.
AMD Ryzen 5 2600: нелош процесор за всякакви задачи
В ценовия диапазон от $150 до $250 се предлагат основно 6-ядрените решения и на двата производителя. Това са или Intel Core i5 без овърклок или различните Ryzen 5. Но чиповете Ryzen предлагат 12 потока при същите честоти. Крайното решение е ясно: ако Core i5-8400 все още може да е конкурент на Ryzen 5 2600 (5-7% по-бърз при старите игри и на същото ниво при новите), в другите алгоритми този чип няма шанс – решението на AMD е с 10-20% по-бързо и по-рентабилно и в този ценови сегмент.
Intel Core i5-8600K или i5-9600K – много добри процесори за геймъри
Статистиките показват, че три четвърти от видеокартите се купуват за игри и има смисъл да разгледаме и процесорите, с които те работят най-добре. Тук победата е на Intel. Игрите не използват твърде активно виртуалните потоци, но на по-добрия IPC показател, добрата еднопоточна работа и бързия достъп до оперативната памет, те реагират положително. Ето защо, 6-ядрените процесори на Intel, спокойно работещи с тактова честота 4,8-5,0 GHz, са идеалните компаньони на видеокартите от нивото на GTX 1080 или Vega 64, както и на по-мощните.
Може да се каже, че за същите $280-$300 може да се купи Ryzen 7 2700 с 8 ядра и 16 потока, който в изчислителните задачи е с 20-30% по-бърз. Но тук става дума за процесори само за игри, а при тях Ryzen 7 е с 10-20% по-бавен и не си струва да бъде купуван за подобни задачи.
AMD Ryzen 7 2700: високопроизводителният процесор за изчисления
Но ако вашата цел са различните изчислителни алгоритми и задачи, то за същите $280-$300, можете да си вземете същия Ryzen 7, който няма никаква конкуренция в тази област. Той е малко по-евтин и е цял комбайн, включващ 8 ядра и 16 потока с честота 4 GHz.
Най-добрият процесор за игри: Intel Core i7-9700K
При представянето на новите 8-ядрени чипове през есента на миналата година, Intel заяви, че флагманският Core i9-9900K е най-добрият геймърски процесор. Общо взето, компанията е права – този чип наистина демонстрира най-много FPS при повечето игри. Само че тестовете показаха, че i7-9700, който има същия брой ядра, но не поддържа виртуални потоци, е едва с от 2% до 7% по-бавен, дори при съвместната работа с Nvidia RTX 2080 Ti. Само че е с над $100 по-евтин.
Ако си сглобявате скъп компютър за игри, има смисъл да погледнете към Core i7, понеже в този случай, закупуването на дънна платка за Core i9 може да не си струва. Разбира се, всичко това важи само за игрите, понеже при изчисленията Core i7-9700K предлага същата производителност, но е с 25-30% по-евтин.
AMD Threadripper 2950X: най-добрият HEDT процесор
Както Intel, така и AMD предлагат серия процесори, които „не са за всички“. Това са CPU, които за обикновените потребители все още нямат особен смисъл. Тези процесори се очаква да се появят в десктоп компютрите след от 3 до 5 години. Тази платформа се нарича HEDT — High End Desktop и е предназначена за особено високопроизводителните компютри.
Разбира се, няма смисъл да се разглеждат HEDT решенията с 8 процесорни ядра – подобни процесори има за AM4 или LGA1151v2 сокетите. Решенията с 10-12 ядра са по-интересни, но не са по-бързи от Core i9-9900K, който дори е друг по-евтин. Няма и особен смисъл да се спираме на HEDT процесорите с 24-32 ядра. За да се използва тяхната висока производителност е необходим специален софтуер, какъвто все още няма за домашно ползване.
Ето защо, логичният максимум за домашното използване на HEDT са 16 ядрените процесори. От една страна, повечето софтуер за домашно използване може да работи с тях, а от друга – винаги могат да бъдат изключени половината ядра (в случая с AMD) и да се получи много добър процесор за игри.
При HEDT, и Intel не се представя по-добре. Неговият 16-ядрен Core i9-7960X струва немалките $1699, но е само с 5-10% по-бърз от AMD Threadripper 2950X, който струва малко под $1000. Разбира се, решението на Intel ще бъде малко по-добро в игрите, но тези процесори се вземат предимно за изчислителни задачи и в този случай процесорите на AMD явно са по-добри.
В крайна сметка, картината е доста печална за Intel. Процесорният гигант е лидер само в скъпия геймърски сегмент, където AMD още половин година няма да предложи нещо ново, освен сегашните Ryzen 7. Но ако се вгледаме в сегментите от средно и ниско ценово ниво, както и в изчислителните задачи, то тук превъзходството на AMD е неоспоримо. Според данните на германските магазини, към днешен ден статистиката е в полза на AMD. През последното тримесечие на 2018 година едва всеки трети процесор е на Intel. За сравнение, само преди две години всеки девети от всеки 10 продадени процесора бе на Intel.