Защо да не можем да плащаме с колата си, която зареждаме, или самият хладилник да плати сметката ни за храната, която сам е поръчал, пита мениджърът на Visa в България
Преди известно време, в рамките на най-голямата технологична конференция в България – WebIT, посещавайки щанда на Visa, се срещнахме и поговорихме с Красимира Райчева за някои от най-важните и популярни теми, свързани с разплащания, технологии от близкото бъдеще, както и такива, които вече работят – предлагаме разговорът ни на вашето внимание под формата на интервю.
Какво е вашето мнение за бурното развитие на технологиите в последно време?
Много съм щастлива от този факт. Винаги съм работила в сферата на иновациите по един или друг начин, винаги съм била в такъв тип индустрия. Винаги се радвам на новите начини на общуване, на разплащане и комуникация между хората. Всичко случващо се в днешно време, мисля, е за добро. Новото поколение е прогресивно. Това което младите искат, трябва много бързо да бъде осигурено от компаниите, защото иначе изоставаме от останалите пазари. Целта на Visa e желанията на потребителите винаги да са задоволени.
Не мислите ли, че хората в Българя са малко скептични към случващото се? Какви са спецификите, с които се сблъсквате на нашия пазар?
На мнение съм, че в последно време българите станаха възприемчиви към иновативните начини на плащане. В момента например във всеки магазин вече ме питат дали картата ми е безконтактна. Това е нещо, което на запад постигнаха за много години, а тук се случи много бързо. В това отношение не вървим назад, а дори напред. Много голям е процентът на хората, които плащат безконтактно. Българският пазар расте с трицифрени проценти по отношение на броя на безконтактните плащания.
А как стои въпросът, когато говорим за разплащания в интернет?
Ръстът също е много висок. Интернет средата е по-бързо развиваща се от разплащанията лице в лице в точката на продажба. Хората все по-често предпочитат да плащат онлайн. Много от хората се отказват да ползват даден сайт, ако няма възможност за онлайн плащания, а това, с което бяха свикнали хората – разплащане с наложен платеж, – все повече губи своя дял.
Страхът ли е движещото при предпочитането на наложения платеж? Какво правите, за да го преборите?
Страхът не е толкова голям вече. В много сайтове, като Amazon да речем, няма друга възможност, а хората пазаруват. Страхът им по-скоро е дали ще получат стоката, такава каквато я очакват. Вече недоверието не е в начина на плащане, а в друго.
Тоест можете да успокоите хората, които се притесняват да използват картата си, независимо това, дали ще им бъде открадната в мрежата, или безконтактата карта ще им бъде сканирана тайно в метрото?
Това е градска легенда. Нямаме регистрирани такива случаи. Пускат се слухове от разни недобросъвестни хора, които искат да си продадат решенията по форумите.
Бъдеще без страх и бъдеще без пари в брой? Това ли е прогнозата?
Да, това ще е бъдещето. Всичко отива в телефона или в часовника, в бижутата. Ние работим с много от глобалните производители на различни технологични иновации. Това е въпрос на развитие на бизнеса на компаниите, които издават картите. Тези технологии могат да се интегрират с много неща. В България един от интересните случаи, които мога да ви споделя е нашият опит с TaxiMe. Разплащането става през самото приложение,, без да използвате своята карта, камо ли кеш. Няма да има обаче унифициран подход. В бъдеще ще има безброй начини, по които човек ще може да плаща – Internet of Payments. Защо да не можем да плащаме с колата си, която зареждаме или самият хладилник да плати сметката ни за храната, която сам е поръчал?
Как се внедряват иновациите? Имате множество проекти – как стигат до пазара?
Най-важното тук са нашите партньори. Имаме например решение, което показва свободните паркоместа в даден град, които можете да заплащате след това бързо през приложение. В кой град ще се случи това? Все още не мога да ви кажа. За потребителите е важно да е удобно, сигурно, лесно, да няма включени допълнителни разходи.
Visa има множество инициативи, нека поговорим малко повече за тях. Ще ни кажете ли повече за програмата Visa Ready, както и дали има интересни български проекти, сертифицирани по нея?
Visa Ready е партньорска програма, с която съвременните решения за плащане на трети страни да отговарят на стандартите за сигурност и спецификациите на Visa. Програмата ускорява процеса на внедряване на нови технологии от търговците и финансовите институции. Знакът за одобрение „Visa Ready“ подпомага бързото глобално разпространение на иновативните продукти на бъдещето. Виждаме засилен интерес от страна на компании от сферата на транспорта в различни точки в света да научат как чрез иновации в разплащанията могат да подобрят преживяването на своите клиентите. Вече приветстваме в програмата много технологични партньори от световна класа – от малки технологични компании до мултинационални организации. Всеки от тези партньори е насърчаван да разширява употребата на технологията за дигитални разплащания на Visa.
А какво се случи с Allianz Prime? Как вървят тестовете, има ли вече някакви резултати и този вид разплащане има ли бъдеще, включително и в България?
По-рано през годината Vіѕа и Аllіаnz Раrtnеrѕ (чacт oт глoбaлния зacтpaxoвaтeл Аllіаnz Grоuр) oбявиxa cъздaвaнeтo нa нoво мoбилнo инoвaтивнo пpилoжeниe зa paзплaщaния – Аllіаnz Рrіmе. Πpилoжeниeтo e пъpвoтo пo poдa cи в зacтpaxoвaтeлния ceĸтop. То пoзвoлявa нa пoтpeбитeлитe дa извъpшвaт бъpзи, cигypни и лecни paзплaщaния cъc cвoитe мoбилни тeлeфoни oнлaйн и нa мяcтo в тъpгoвcĸитe oбeĸти. Ocвeн тoвa вĸлючвa и пpoгpaмa зa лoялнocт. Имaмe yдoвoлcтвиeтo дa oбeдиним cили c Аllіаnz Раrtnеrѕ, зa дa пpeдлoжим нa нaшитe ĸлиeнти интeгpиpaнo мoбилнo peшeниe, ĸoeтo cъчeтaвa paзплaщaния, пpocлeдявaнe нa paзxoдитe и възмoжнocт зa извъpшвaнe нa зacтpaxoвaтeлни ycлyги пo инoвaтивeн нaчин. C въвeждaнeтo нa пъpвoтo cи пpилoжeниe зa мoбилнo плaщaнe Аllіаnz нe caмo cъздaвa нoв нaчин зa въвличaнe нa ĸлиeнтитe в пpoцeca нa paзплaщaнe, нo и им пpeдлaгa нoв cигypeн нaчин дa извъpшвaт paзплaщaния в cвeтoвeн oбxвaт – oнлaйн и нa мяcтo в тъpгoвcĸитe oбeĸти – и cъщeвpeмeннo пoмaгa нa пoтpeбитeлитe дa пpocлeдявaт paзxoдитe cи. Приложението е тествано в Италия от предварително подбрана група клиенти на Allianz.
А Transportation Center of Excellence? Какви са новините на това поле?
Това е програма на Visa, насочена към подобряване на всеки вид пътуване на потребителите, независимо дали става въпрос за автомобилен, въздушен или железопътен транспорт. Посредством директен контакт с авиокомпаниите, превозвачите, производителите на автомобили, фирмите за отдаване под наем на превозни средства или доставчиците на горива, Visa може да подпомогне създаването на иновативни решения, които интегрират нови и нововъзникниващи технологии по време на всякакъв вид пътуване. Програмата Transportation Center of Excellence, управлявана в Иновационния център на Visa в Лондон, е на разположение на компаниите от цял свят, включително и от България. Всяка организация, която се интересува от повече информация, може да се свърже с отговорния екип на Visa за повече подробности по включването.
Visa стои в основата на редица интересни и иновативни проекти – кажете ни нещо ново, което не сме чували за сега, нека създадем новина – какво предстои до края на 2018-а?
Ако в момента потребителите притежават по няколко карти, то предстои в бъдеще да имат различни устройства (гривни, пръстени, часовници и др.), чрез които да плащат и да приемат разплащания. Всяко едно нещо има потенциала да се превърне в устройство, което да приема плащания. Вече усилено се работи в тази насока. България е една от страните, които се развиват доста добре по отношение на новите методи на разплащане на финтех индустрията. Все повече и повече страната придобива авторитет в тази насока, но не бива да се забравя, че всичко зависи от държавната политика на страната. Политиците се ориентират в тази посока. Възможно е София да стане дигитална столица на Европа. От друга страна, българските търговци също все повече разбират ползите от картови разплащания и в повечето обекти вече има възможност за такива разплащания.