На 13 февруари 2018 година изтече срокът на последния американски патент от големия патентен пул, описващ групата от стандарти MPEG-2 за цифрово кодиране на аудио и видео.
Последният патент принадлежеше на компанията Thomson Licensing (US 7,334,248). Пълният списък на всички патенти е даден тук.
MPEG-2 както и преди, масово се използва в радиопредаванията и в телевизиите от целия свят, благодарение на ниските си изисквания към хардуера при обработването на видеосигнала в сравнение с по-съвременните кодеци, като например H.264 (AVC) или H.265 (HEVC).
Към днешен ден от около хилядата MPEG-2 патента, активни останаха само седем, действащи в Малайзия и Филипините:
GE Technology Development, Inc.
MY 118172-A
MY 1289941
MY 141626-A
PH 1-1993-47458
Sony Corporation
MY 118444
Thomson Licensing
MY 118734-A
PH 1-1995-50216
По-съвременните патентовани кодеци H.264, H.265, както и свободният VP8, постепенно заменят MPEG-2, но това не става толкова бързо, колкото се иска на притежателите на авторски права. Старият добър MPEG-2 все още има много широка сфера на използване. За разлика от по-съвременните стандарти, той е напълно съвместим със старото оборудване и софтуер. MPEG-2 се поддържа буквално навсякъде, а и си остава част от DVD-Video стандарта, който все още е много популярен, въпреки голямото разпространение на стрийм услугите в интернет. Популярността на MPEG-2 и през 2018 година може да се обясни с изключително ниските изисквания към изчислителните ресурси за кодиране и декодиране на сигнала.
MPEG-2 кодекът се използва за ефирно телевизионно излъчване по стандартите ATSC (Северна Америка и Южна Корея) и DVB-T (почти цяла Европа, Африка, Австралия и Индия), въпреки че последно време се преминава към стандарта MPEG-4 AVC. Но в телевизионното оборудване за директно предаване, масово се използва MPEG-2, поради незначителното забавяне на кодирането – от порядъка на част от секундата, докато при по-съвременните и по-ефективни кодеци забавянето често достига няколко секунди.
И така, от 13 февруари 2018 година, производителите на устройства, в които се използва MPEG-2 кодирано съдържание – телевизори, DVD плеъри, TV тунери и професионално оборудване, вече не трябва да плащат лицензни такси на компанията MPEG Licensing Administration (MPEG LA, LLC). Тази фирма се намира в Денвър, Колорадо и е специално създадена за събиране на лицензните такси от всички световни компании, които използват стандартите MPEG-2, MPEG-4 Visual (Part 2), IEEE 1394, VC-1, ATSC и AVC/H.264. Същата фирма сега работи върху обединяването на LTE патентите в общ пул.
MPEG LA работи в интерес на собствениците на интелектуалната собственост за различните кодеци. Най-големите нейни клиенти са осем компании: Fujitsu, Panasonic, Sony, Mitsubishi, Scientific Atlanta, Columbia University, Philips и General Instrument.
MPEG LA се занимава със събирането на лицензните такси за MPEG-2 от 1977 година. Сега този бизнес приключи, но патентите за останалите кодеци продължават да са актуални – за лиценза на ATSC, H.264 както преди, трябва да се плаща. Освен това, MPEG LA разширява бизнеса си по защита на интелектуалната собственост. За да защити интереса на своите нови клиенти, тя се зае даже със събирането на лицензните такси за технологиите за генетично редактиране CRISPR и някои други патентовани технологии.
По този начин, от днес MPEG-2 кодекът може абсолютно легално да бъде използван в лично написаните програми и самостоятелно сглобения хардуер, които след това да бъдат продавани, без заплащането на лицензна такса от $2. Теоретично, всички тези програми и устройства, трябва да поевтинеят с 2 долара.
Така например, Raspberry Pi има хардуерна поддръжка на MPEG-2 в графичния процесор Broadcom VideoCore IV, но за комерсиалното използване на кодека, трябва да се закупи лицензионен ключ с цена £2,40 ($3,36) . По принцип, този лицензионен ключ вече е необходим само за жителите на Малайзия и Филипините.
Освен това, редица Linux дистрибуции, като например Fedora, отказваха да предлагат дистрибуции, съдържащи патентовани кодеци и при необходимост, кодеците трябваше да бъдат изтегляни от интернет. А сега, след изтичането срока на тези патенти, нищо не пречи в Linux дистрибуциите да бъде включен MPEG-2 кодека. Същата беше ситуацията с MP3 кодеците, срокът на патентите на които изтече през месец май 2017 година и малко след това, кодеците бяха включени в дистрибуцията Fedora.