
Системата за акумулиране и съхранение на енергия Tesla Powerwall в Австралия вече носи на своите собственици многомилионна печалба, а отскоро лиши от доходи австралийските газови картели.
По време на прекъсване подаването на електроенергия, картелите предоставят електричество по силно завишена цена до 14 000 австралийски долара за мегават. Но намесата на Tesla задържа цените на тока на ниво AU$270 за мегават.
В Австралия, електрическата енергия постоянно прекъсва, а цената на електричеството в тази страна е една от най-високите в света. По време на техническа профилактика и при прекъсванията, цените на електроенергията поставят рекорди.
Причината за това са газовите картели – частни енергийни компании, които в отговор на запитването на местния енергиен оператор, моментално качват цените и предлагат много скъпа енергия.
В средата на януари, австралийският енергиен оператор помоли компаниите да споделят ресурси. The Guardian съобщи, че на този призив са откликнали трите големи енергийни компании AGL, Origin и Engie, обещали да предоставят едва 30 MW, въпреки че разполагат с 400 MW.
На тази молба се отзова и Tesla Powerwall – най-големият литиевойонен акумулатор с капацитет 129 MWh и мощност 100 MW, инсталиран до вятърната ферма Hornsdale в Джеймстаун. В резултат от това цената на електроенергията се задържа на ниво AU$270 за 1 MW.
Новата система за акумулиране на електрическа енергия вече започна да дава дивиденти. Да си припомним, че основателят и генерален директор на Tesla Илън Мъск обеща да подари инсталацията Powerwall, ако не успее да я построи за 100 дни. Успя. Строителството на тази система струваше на Австралия $32,35 милиона без заплатите и данъците.
Само две седмици след започване на работата, гигантския акумулатор осигури Южна Австралия с енергия, когато местната въглищна електроцентрала се повреди. След два дни компанията Neoen, стопанисваща Powerwall съобщи, че акумулаторната станция е донесла доход от 1 милион австралийски долара – това бе сумата, която Neoen получи от продажбата на акумулираната електрическа енергия.
Всичко изглежда започна с това, че при разговор с австралийските медии Мъск се учуди на сумите, които австралийците плащат всеки месец само за осветление и обеща, че “ще се справи с тази ситуация”.
Сега, за “справянето с тази ситуация”, Мъск започна в Австралия строежа на най-голямата в света “виртуална електроцентрала” с мощност 250 MW, която към 2022 година не само ще подаде захранване на 50 000 домакинства, но и ще излезе на енергийния пазар със силно конкурентни цени.